REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach

  • Autor: UM Gdynia
  • 31 mar 2017 09:10
Gdynia, fot. pixabay.com

Już niedługo mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję udać się na spacer po międzywojennej i tuż powojennej Gdyni. Wszystko za sprawą przygotowanej przez Muzeum Miasta Gdyni wystawy „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”, która 3 kwietnia zostanie otwarta w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie.

REKLAMA

Już niedługo mieszkańcy Warszawy i turyści będą mieli okazję udać się na spacer po międzywojennej i tuż powojennej Gdyni. Wszystko za sprawą przygotowanej przez Muzeum Miasta Gdyni wystawy „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”, która w poniedziałek 3 kwietnia zostanie otwarta w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie.

Wystawa, która swoją premierę miała w październiku 2016 roku w Muzeum Miasta Gdyni, od poniedziałku prezentowana będzie w modernistycznym budynku Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie. Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 150 obiektów: detali architektonicznych, elementów wyposażenia, okładzin podłogowych i ściennych, stolarki okiennej i drzwiowej.

Większość przedmiotów pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Mini Muzeum. Zanim jednak trafiły do każdej z kolekcji, miały swoją, często bardzo burzliwą, historię. Ocalone z kontenera z gruzem, znalezione na wystawce, zachowane podczas prac remontowych, wreszcie – przyniesione przez pasjonatów, przetrwały i są ciekawym świadectwem swoich czasów.

Wędrówka po wystawie to zarazem spacer po międzywojennej i tuż powojennej Gdyni. Każdy obiekt został dokładnie zlokalizowany w przestrzeni miasta, podkreślając walor jego autentyczności.

Wystawa to także możliwość obejrzenia detali z bliska, zwrócenia uwagi na właściwości materiałów, z których są wykonane, aby wszystkimi zmysłami chłonąć chłód szkła, połysk metali, chropowatość tynków, gładkość matowych gorsecików.

Ekspozycja ma nie tylko zwrócić uwagę na potrzebę ochrony tego typu obiektów, ale poszerzyć wiedzę o gdyńskiej architekturze.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY