REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szkło przeciwsłoneczne receptą na upał

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 sie 2014 11:50
Szkło przeciwsłoneczne receptą na upał
Biurowiec firmy Faba w Baboszewie - Pilkington Suncool 50-30, fot. Pilkington Polska
Szkło przeciwsłoneczne receptą na upał
Szkło przeciwsłoneczne receptą na upał
Szkło przeciwsłoneczne receptą na upał
Szkło przeciwsłoneczne receptą na upał

Ważnym aspektem budownictwa energooszczędnego jest właściwy bilans termiczny. Duży wpływ na zyski cieplne ma ilość i sposób rozmieszczenia przeszkleń oraz zastosowane w nich szkło. Szkło przeciwsłoneczne zapewnia energooszczędność, komfortową temperaturą we wnętrzach biurowych oraz dostęp do naturalnego światła dziennego.

REKLAMA

Szkło to materiał budowlany szeroko wykorzystywany we współczesnej architekturze. W krajobrazie miast dominują dziś budynki biurowe z przeszklonymi fasadami i wielkoformatowymi przeszkleniami. W okresie upałów przechodzą one trudny test użyteczności i funkcjonalności. Odpowiedni dobór szkła o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczalności energii słonecznej i innych „okołoszklanych” rozwiązań (np. zintegrowanych żaluzji międzyszybowych) pozwala zmniejszyć zużycie energii i wydatki na chłodzenie pomieszczeń w upalne letnie miesiące.

Recepta na upał – szkło przeciwsłoneczne

Duża ilość przeszkleń, zwłaszcza od nasłonecznionej strony (południowej, południowo-wschodniej, południowo-zachodniej) może oznaczać duże zyski cieplne, co powoduje szybkie i intensywne nagrzewanie się pomieszczeń. Aby temu zapobiec już na etapie projektowania budynku należy wybrać odpowiedni rodzaj szkła. - Asortyment produktów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku jest bardzo szeroki: od szkła barwionego w masie, przez szkło refleksyjne pokryte powłoką odbijającą promienie słoneczne, po najefektywniejsze produkty łączące właściwości przeciwsłoneczne i niskoemisyjne – mówi Szymon Piróg, doradca techniczny Pilkington Polska.

Przykładem takiego efektywnego produktu jest szkło Pilkington Suncool™, które charakteryzuje się wysoką selektywnością, czyli korzystnym stosunkiem przepuszczalności światła do całkowitej przepuszczalności energii słonecznej. Wysoka przepuszczalność światła i niska przepuszczalność energii słonecznej gwarantuje dobrze doświetlone wnętrza o optymalnej temperaturze. - Powłoka Pilkington Suncool™ ma również właściwości niskoemisyjne, czyli odbija promieniowanie długofalowe generowane przez systemy grzewcze, oświetlenie i użytkowników budynku z powrotem do wnętrza. To z kolei zapewnia doskonałą izolację cieplną w okresie zimowym – tłumaczy Szymon Piróg. Dla jeszcze lepszego doświetlenia wnętrz światłem dziennym powłoka Pilkington Suncool™ może być nanoszona na substracie ze szkła superbezbarwnego Pilkington Optiwhite™.

Okna na upały – ważne parametry

Projektując dużą ilość przeszkleń umieszczonych od nasłonecznionej strony, na wyższych kondygnacjach lub w oknach dachowych, należy wziąć pod uwagę podawany przez producentów parametr g. To współczynnik określający stopień całkowitej przepuszczalności energii słonecznej dla danego przeszklenia, informujący czy w okresie letnim pomieszczenie będzie się mocno nagrzewać. Według aktualnych przepisów, jego wartość dla okien nie może wynosić więcej niż 0,35. Aby zapobiec przegrzewaniu się wnętrz i spełnić określone przepisami wymagania, należy wybierać dostępne na rynku produkty szklane o niskiej wartości g. Można też połączyć szyby o przepuszczalności energii słonecznej wyższej niż 0,35 z innymi rozwiązaniami chroniącymi przed słońcem, takimi jak żaluzje, rolety, markizy czy łamacze światła.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY