REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szkoła też może być eko - jak oszczędzać energię w szkołach

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 wrz 2014 16:15

Nowoczesna szkoła, powinna zapewnić swoim uczniom poczucie bezpieczeństwa, ale także odpowiednie warunki umożliwiające wszechstronny rozwój. Innowacyjne rozwiązanie wprowadzone na rynek przez firmę Schneider Electric pozwala, na ustalenie parametrów komfortu w taki sposób, aby samo przebywanie w szkole sprzyjało efektywnej nauce.

REKLAMA

Można przyjąć, że stworzenie odpowiedniego komfortu cieplnego czy oświetlania w klasach szkolnych, bezpośrednio wpływa na zmniejszenie kosztów operacyjnych dla samorządów. 

Przyglądając się szkole, jako budynkowi możemy określić, że w przykładowym obiekcie szkolnym o powierzchni użytkowej 2,1 mkw., składającym się z minimum 16 pomieszczeń do nauki, całkowite koszty utrzymania budynku kształtują się na poziomie około 300 tys. zł. Koszty zużycia ciepła  oraz energii elektrycznej stanowią około 50 proc. wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem takiego budynku. Po przeprowadzonej modernizacji szkoły, opierającej się na rozwiązaniu SmartStruxure™ Lite, w zakresie oświetlenia i ogrzewania można oszacować, że ogólna oszczędność uplasuje się na poziomie około 30 proc. Jak pokazuje praktyka, najczęściej osiągany poziom oszczędności to 30 proc. w oświetleniu oraz 40 proc. w ogrzewaniu. Zatem samorządy lokalne, a także szkoły mogą liczyć na znaczne oszczędności dla budżetów własnych.

Zarządzanie oświetleniem

Jednym z ważnych elementów komfortowego środowiska nauki jest jakość oświetlenia. Powinno być ono dostosowane do wymagań wyznaczonych zarówno cechami fizjologicznymi organów wzroku, jak i rodzajem pracy. Rozwiązanie SmartStruxure™ Lite, wprowadzone na rynek polski przez Schneider Electric, pozwala zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia sal lekcyjnych, który utrzymywany jest automatycznie, niezależnie od zmian pogody oraz stopnia nasłonecznienia.

W pierwszej kolejności wykorzystuje on światło naturalne, którego działanie jest znacznie bardziej przyjazne dla wzroku niż sztuczne oświetlenie. Co więcej, sztuczne oświetlenie zostaje włączone dopiero w momencie pogorszenia warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku.

Zarządzanie klimatem

Fundamentalnym czynnikiem, który decyduje o stworzeniu optymalnego środowiska do nauki, jest również temperatura otoczenia. Zastosowanie rozwiązania SmartStruxure™ Lite, pozwala na sprawne i precyzyjne zarządzanie systemami ogrzewania i klimatyzacji w niemalże wszystkich pomieszczeniach szkoły. Wysokość temperatury w danym pomieszczeniu – sali lekcyjnej, warsztatowej czy gimnastycznej – może być zaprogramowana na podstawie harmonogramu zajęć. Dzięki temu pomieszczenie lekcyjne będzie ogrzane (zimą) lub schłodzone (latem) w taki sposób, by utrzymać wymagany poziom komfortu, niezależnie od obecności uczniów w pomieszczeniu, ich frekwencji podczas lekcji czy warunków atmosferycznych, panujących na zewnątrz.

Zastosowanie SmartStruxure™ Lite umożliwia znaczną oszczędność kosztów bez negatywnego wpływu na komfort użytkownika budynku. To nowoczesne rozwiązanie jest  dedykowane dla rynku małych i średnich instalacji. W Polsce rozwiązanie wdrażane jest przez certyfikowaną sieć firm EcoXpertów Schneider Electric. Obecnie również budynki o niewielkiej powierzchni mogą być efektywnie sterowane i monitorowane obniżając tym samym koszty eksploatacji obiektu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY