REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sztab architektów i designerów odpowiedzialnych za salony Grupy Inditex

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 kwi 2014 14:06
Sztab architektów i designerów odpowiedzialnych za salony Grupy Inditex
Salony marki Zara, fot. Inditex
Sztab architektów i designerów odpowiedzialnych za salony Grupy Inditex
Sztab architektów i designerów odpowiedzialnych za salony Grupy Inditex
Sztab architektów i designerów odpowiedzialnych za salony Grupy Inditex

Spółka Inditex zatrudnia grono architektów i designerów, którzy dbają o wygląd salonów wchodzących w skład grupy: Zara, Zara Home, Stradivarius, Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Oysho oraz Uterque. Obecnie metamorfozę przechodzi kolejny sklep Zara w Polsce - w warszawskim centrum handlowym Wola Park. Jak powstają inne placówki tej sieci?

REKLAMA

Salon Zara w Wola Park zostanie powiększony o 530 mkw. i po zakończeniu prac będzie oferował 1650 mkw. powierzchni handlowej. Oprócz rozbudowy zmieni się także aranżacja wnętrza - zostaną wydzielone przestrzenie zaprojektowane w sposób neutralny i minimalistyczny. Ponowne otwarcie sklepu dla klientów odbędzie się 17 kwietnia 2014 r.

Pierwszy salon marki Zara otwarto w 1975 r. w mieście A Coruña, w Hiszpanii. Dziś Zara ma 1900 salonów w 87 krajach na całym świecie.

Zara – światowa architektura i design

W wielu krajach Zara sytuuje swoje salony w punktach strategicznych – w budynkach o znaczeniu historycznym, kulturowym oraz artystycznym. Jak mówią przedstawiciele Inditeksu, aby umieścić swoje sklepy w tego typu lokalizacjach firma często angażuje się w odrestaurowanie obiektów. Tak było w Salamance, w Hiszpanii:

- Kiedy pracujemy w budynku o znaczeniu historycznym, musimy zadbać o funkcjonalność salonu i komfort klientów. Są to często budynki prestiżowe. W salonie Zary w Salamance podjęliśmy próbę uwydatnienia przestrzeni sklepu, poprzez ustawienie ekspozycji w taki sposób, aby nie naruszać oryginalnych ścian tego zabytkowego budynku. Zostawiliśmy ściany z surowych cegieł, a jedynie wstawiliśmy nasze wyposażenie, które było zaadaptowane odpowiednio do przestrzeni zastanej – opowiada Belen, architekt Inditex w oddziale w Hiszpanii. – Oświetlenie zostało specjalnie zaprojektowane – są to wielkie lampy o ciekawym kształcie – dodaje Belen.

Natomiast salon Zara w Londynie powstał w dawnym budynku wojskowym. O jego adaptacji na potrzeby Zary opowiada Francesca, architekt Inditex z Wielkiej Brytanii:

- Budynek, w którym mieści się londyński salon Zary, to dawny budynek wojskowy. Został zrewitalizowany i zaadaptowany na potrzeby salonu Zara, ale z pozostawieniem oryginalnych struktur – utrzymane zostały charakterystyczne elementy z drewna i stali wewnątrz budynku, a także ściany z oryginalnych cegieł – mówi Francesca. – Kiedy zaczęliśmy przygotowania do aranżacji przestrzeni sklepu próbowaliśmy wyobrazić sobie jakie potrzeby mają klienci wchodzący do salonu – muszą czuć się tutaj swobodnie, komfortowo i zupełnie nie odczuwać tego, że to dawny budynek wojskowy.

Zara – jak powstają wnętrza salonu?

Aby zaprojektować wnętrze sklepu, firma najpierw tworzy tzw. salon pilotażowy. - To miejsce, w którym możemy wypróbować na żywo wszystkie elementy, jakie wyobrazimy sobie w rzeczywistym punkcie. Możemy użyć przeróżnych materiałów i wzorów. Salon to tak naprawdę nasze narzędzie, za pomocą którego możemy pokazać nowy image danej marki. Projektując pracujemy z przedmiotami, które faktycznie znajdą się w salonie, z modelami – to lepsze niż projektowanie abstrakcyjne – opowiada Emanule, architekt Inditex. – Sprawdzając projekt wnętrz na żywo wiemy, jak będą pracowały osoby odpowiadające za merchandising – dodaje.

Każdy element w salonie jest przemyślany, sprawdzony i ma swój powód, dla którego znajduje się w sklepie Zara, Oysho, Bershka czy Stradivarius.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY