REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szybsze prace nad ustawą metropolitalną

  • Autor: PAP
  • 19 cze 2015 11:34

Przyspieszyły prace nad projektem ustawy o powiecie metropolitalnym; podkomisje obecnie pracują nad uwagami resortu administracji - poinformował współautor ustawy, śląski poseł PO Marek Wójcik. Jego zdaniem ustawa może zostać uchwalona we wrześniu.

REKLAMA

"W ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy bardzo wiele rozmów zarówno z panią premier, jak i z przedstawicielami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Udało nam się zaangażować ministerstwo w prace nad ustawą. Intensyfikujemy teraz posiedzenia podkomisji. Jestem przekonany, że uda nam się w tej kadencji doprowadzić projekt do końca i - mam nadzieję - zbudować większość, która pozwoli na jego uchwalenie" - powiedział w czwartek (18 czerwca) Wójcik. 

Projekt ustawy o powiecie metropolitalnym złożył w Sejmie klub PO pod koniec sierpnia 2013 r.; w lutym ub. roku odbyło się jego pierwsze czytanie. Tzw. ustawy metropolitalnej od lat domagają się m.in. samorządy miast, w tym m.in. z aglomeracji katowickiej. Poprzednie projekty nie wyszły poza etap konsultacji międzyresortowych; poprzedniej wersji projektu przeciwny był m.in. koalicyjny PSL.

"PSL zawsze był wobec naszej ustawy metropolitalnej sceptyczny. Natomiast liczymy, że akurat w tym przypadku podziały będą przebiegały trochę inaczej niż (podział - PAP) na koalicję i opozycję" - wskazał Wójcik. "Zakładam, że ustawa będzie uchwalona we wrześniu" - dodał.

Poseł wyjaśnił, że obecnie sejmowe podkomisje rozpatrują i uwzględniają uwagi do projektu przygotowywane przez resort administracji i cyfryzacji. Na najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano kolejne prace podkomisji, podczas których skorygowana powinna zostać już większa część projektu. Potem - według Wójcika być może już w lipcu - projekt trafi na połączone komisje samorządu i administracji, skąd zostanie skierowany na drugie czytanie.

Poseł zaznaczył, że proponowane przez resort zmiany z punktu widzenia np. aglomeracji katowickiej nie zmieniają zasadniczo projektu. Wprowadzają natomiast m.in. dodatkowe kryteria ograniczające w przyszłości liczbę powiatów metropolitalnych. Zgodnie z pierwotnym zamysłem ustawa miała być pod tym względem możliwie otwarta.

Projekt, nad którym prace podjął Sejm, przewiduje możliwość tworzenia - poprzez rozporządzenie Rady Ministrów - powiatów metropolitalnych, do zadań których należałoby m.in. przyjmowanie strategii rozwoju, uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizacja publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi.

Powiaty metropolitalne miałyby też zajmować się sprawami wody, ścieków i odpadów, ochrony środowiska, zaopatrzenia w ciepło, energię i gaz, promocji regionu czy tworzenia jednostek organizacyjnych o znaczeniu metropolitalnym. Innym zadaniem byłoby opracowywanie programów dotyczących bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego.

Powiaty metropolitalne mogłyby tworzyć związki z innymi gminami lub powiatami albo przystępować do związków już istniejących. Dochodami powiatu metropolitalnego stałyby się przede wszystkim: idący za przekazanymi zadaniami udział w podatkach przypadających obecnie powiatom (otrzymują 10,25 proc. z PIT i 1,4 proc. z CIT), tzw. premia za łączenie powiatów, a także zwolnienie z "janosikowego" miast na prawach powiatu będących członkami powiatu metropolitalnego oraz przez pięć lat samego powiatu

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY