REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak będą wyglądały toalety publiczne w Warszawie

  • Autor: shadowarchitecture.org / Propertydesign.pl
  • 30 lis 2015 13:13
Tak będą wyglądały toalety publiczne w Warszawie
Projekt toalety publicznej - takie obiekty pojawią się w Warszawie, fot. shadowarchitecture.org
Tak będą wyglądały toalety publiczne w Warszawie
Tak będą wyglądały toalety publiczne w Warszawie
Tak będą wyglądały toalety publiczne w Warszawie

Autorami koncepcji projektu Warszawskich Szaletów są architekci Aleksandra Wasilkowska, Marcin Kwietowicz i Marek Happach. Forma owalnej bryły ze szkliwionymi kaflami na elewacji nawiązuje do istniejących form małej architektury warszawskiej.

REKLAMA

Autorzy przygotowali koncepcję w oparciu o rekomendacje i rozwiązania wypracowane podczas warsztatów organizowanych przez Oddział Warszawski SARP. W warsztatach brali udział dostawcy technologii toalet miejskich, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Wojciech Wagner, Michał Krasucki (zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków) oraz Marek Piwowarski (pełnomocnikiem ds. Wisły). Projekt zrealizowano we współpracy i na zamówienie władz m. st. Warszawy.

Forma owalnej bryły ze szkliwionymi kaflami na elewacji nawiązuje do istniejących form małej architektury warszawskiej takich jak obłe donice, kioski ruchu czy słupy ogłoszeniowe, a glazurowane kafle elewacyjne w sześciu wariantach kolorystycznych (uzależnionych od lokalizacji) odwołują się do mozaiki i pokrytych kaflami fasad warszawskich kamienic. Toalety nie mają podziału na płeć, są dostosowane dla rodziców z dziećmi i dla osób niepełnosprawnych. Znakiem toalety jest serduszko, nawiązujące do tradycyjnych sławojek.

Obecnie trwają rozmowy Zarządu Mienia z firmami, które chcą budować miejskie szalety. Pierwszym zadaniem będzie przygotowanie prototypu. Na oferty urzędnicy czekają do 16 grudnia. Wiadomo, że wytypowano już 19 lokalizacji, w których mogłyby się pojawić szalety miejskie. Ich budowa powinna ruszyć wiosną 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY