REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak będzie wyglądał najnowocześniejszy dworzec w Polsce

  • Autor: wnp.pl
  • 16 lis 2016 13:17
Tak będzie wyglądał najnowocześniejszy dworzec w Polsce
fot. PKP

Trwają odbiory techniczne dworca multimodalnego Łódź Fabryczna. Testowane są wszystkie urządzenia - sprawdzane są m.in. ruchome schody, windy oraz system informacji głosowej i wizualnej. Na obiekcie trwają także próby służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

REKLAMA

Przystępujemy do ostatniej fazy odbioru. Obecnie trwają odbiory związane z dopuszczeniem do eksploatacji ruchu kolejowego i przygotowujemy się do odbiorów Państwowej Straży Pożarnej – tłumaczy Marcin Zaręba, dyrektor kontraktu ze strony wykonawcy.

Sprawdzanie kilkudziesięciu systemów potrwa kilka tygodni. Uroczyste otwarcie dworca w Łodzi zaplanowano na 11 grudnia br.

Tak prezentuje się dworzec Łódź Fabryczna na chwilę przed otwarciem

Stacja kolejowa ulokowana jest na drugim poziomie - 16,5 metra pod ziemią, gdzie pasażerowie mają do dyspozycji cztery wygodne perony. Trzy mają długość 400 m, a jeden 300 m. Każdy wyposażony jest w 8 ławek i dodatkowe siedziska. Na wszystkich peronach informację o rozkładzie będzie można znaleźć na 24 wyświetlaczach wyposażonych w zegary.

Elementy charakterystyczne nowego dworca to kamień, szkło i stal. W obiekcie dominuje grafitowy kolor i motyw trójkątów, z których zbudowany jest m.in. szklany dach składający się z 10 tys. trójkątnych paneli.

- On jest najbardziej skomplikowany pod względem geometrycznym i bardzo trudny był w budowie. Rusztowania musieliśmy trzymać przez prawie dwa lata zanim został oddany do użytku w takim stanie w jakim teraz jest widoczny – dodaje Zdzisław Stoszek, kierownik kontraktu z ramienia PKP PLK.

Prace przy budowie dworca w Łodzi rozpoczęły się w październiku 2011 roku i skończą się z półtorarocznym opóźnieniem.

Przedsięwzięcie za 1,43 mld zł netto realizuje konsorcjum, w którego skład wchodzą Torpol, Astaldi, Intercor oraz PBDiM z Mińska Mazowieckiego.

Zakończenie całości prac zaplanowano na 31 grudnia 2017 r. 11 grudnia br. zostanie oddana do użytku część podziemna oraz miejska dworca i układ drogowego wokół obiektu.

Nowy dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY