REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak metro zmienia Warszawę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 lip 2017 16:27
Tak metro zmienia Warszawę
Wola Retro
Tak metro zmienia Warszawę
Tak metro zmienia Warszawę
Tak metro zmienia Warszawę
Tak metro zmienia Warszawę
Tak metro zmienia Warszawę
Tak metro zmienia Warszawę
Tak metro zmienia Warszawę

Budowa metra przez lata ograniczy ruch w stolicy. Po jej zakończeniu miasto zmieni swoje oblicze. Prezentujemy jego biurowy aspekt.

REKLAMA

Wydłużenie drugiej linii metra w znaczący sposób wpływa na rozwój inwestycji. Trend ten jest już widoczny, jednak ma odmienny charakter po obu stronach Wisły. Na Pradze zdecydowaną większość projektów stanowią inwestycje mieszkaniowe. Wiele z nich wpisuje się w starą, praską architekturę, podążając ścieżką przetartą przez Centrum Praskie Koneser.

Jednym z najbardziej spektakularnych jest Projekt Bohema - adaptacja zabudowań dawnej fabryki Pollena na Szwedzkiej. Dzięki rewitalizacji XIX-wiecznych budynków przemysłowych i budowie nowych, powstanie niepowtarzalna przestrzeń miejska. Docelowo Lofty Szwedzka (alternatywna nazwa inwestycji) pomieszczą 33 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej i 23 tys. mkw. komercyjnej (biura, restauracje, punkty usługowe, galeria handlowa). Inwestycja ma wsparcie władz miasta – kompleks zostanie połączony pasażem ze stacją metra Szwedzka. Za projekt części komercyjnej odpowiada pracownia Sud Architekci, która ma na koncie łódzką Manufakturę. Na terenie Bohemy powstanie Food Market, nawiązujący do tradycji praskich targów spożywczych. Oprócz Bohemy realizowanych jest wiele mniejszych projektów, trwa również proces rewitalizacji starych praskich kamienic.

Coraz więcej firm przenosi swoje siedziby do wolskich biurowców. Kusi ich dobra infrastruktura komunikacyjna, bliskość centrum i atrakcyjne stawki czynszów, które obecnie kształtują się na poziomie 10-19 EUR za mkw. w zależności od standardu powierzchni biurowej.

Naturalną konsekwencją dalszej rozbudowy metra jest zwiększona aktywność inwestorów na Woli. Grupa Waryński oddała w ubiegłym roku do użytku budynek EQlibrium przy ulicy Jana Kazimierza LC Corp planuje budowę Wola Retro, kompleksu przy Skierniewickiej o łącznej powierzchni niespełna 23 tys. mkw., zaprojektowanego przez pracownię Kuryłowicz & Associates. Ci sami architekci stoją za projektem Spark, realizowanym przez Skanska na serku wolskim. Inwestycja ma na celu stworzenie nowej przestrzeni miejskiej o docelowej powierzchni biurowej wynoszącej 70 tys. mkw. U zbiegu ulic Kasprzaka oraz Karolkowej w 2019 roku nową inwestycję rozpocznie Yareal, burząc obecny budynek z lat 90. Planowany budynek zostanie w całości zajęty przez bank BGŻ BNP Paribas. W okolicy Al. Prymasa Tysiąclecia i Obozowej powstanie Vector Plus, nowoczesny budynek oferujący najemcom ponad 13 tys. mkw. powierzchni biurowej, realizowany przez City Level. Wiele innych projektów jest jeszcze w fazie uśpienia, inwestorzy czekają na odpowiedni moment, aby zacząć prace. Inne są w trakcie procesów administracyjnych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY