REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak powstawała szklana strona Q22

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 23 lut 2017 11:00
Tak powstawała szklana strona Q22
fot. mat. prasowe
Tak powstawała szklana strona Q22
Tak powstawała szklana strona Q22
Tak powstawała szklana strona Q22
Tak powstawała szklana strona Q22
Tak powstawała szklana strona Q22

Q22 to strzelisty budynek ze szklanymi elewacjami, wykonanymi z wykorzystaniem szyb zespolonych. W realizacji użyto w sumie ponad 25 tys. mkw. takich szyb. Elewację stworzono z zastosowaniem nowatorskiej technologii, a na dachu wykorzystano innowacyjne systemy fotowoltaiczne. Przyglądamy się technicznym aspektom realizacji tej inwestycji.

REKLAMA

Wieżowiec powstał w centralnej części Warszawy, na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się hotel Fryderyk Chopin. W 2011 r. obiekt został zamknięty, a następnie poddany rozbiórce. Co ciekawe, wszystkie materiały poddano recyklingowi. Budowę nowego obiektu rozpoczęto w czerwcu 2013 r.

Za projekt wieżowca odpowiadała polska pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates. Przyjęta koncepcja łączy w sobie zarówno elementy charakterystyczne dla konstruktywizmu, jak i neomodernizmu. Q22 wyróżnia się strzelistą konstrukcją oraz szklaną elewacją, w której tworzeniu wykorzystano innowacyjne technologie.

Charakter wieżowca dobrze oddaje już sama jego nazwa, nawiązująca do jakości („quality”) oraz kryształu kwarcu („quartz”). Obiekt odznacza się także wysokim poziomem efektywności energetycznej, na co bardzo duży wpływ mają zastosowane oszklenie oraz panele fotowoltaiczne. Potwierdza to m.in. przyznany realizacji certyfikat BREEAM Interim Excellent.

Budowa trwała trzy lata, a głównym inwestorem była firma Echo Investment. Efektem końcowym jest liczący w sumie 195 m wieżowiec o całkowitej powierzchni nieco ponad 91 tys. mkw. Zdecydowana większość powierzchni przeznaczona jest dla biur. Obiekt może pochwalić się również 5 kondygnacjami podziemnymi oraz 320 miejscami parkingowymi. Ostatecznie wieżowiec został oddany do użytku w lipcu 2016 r.

Ważnym elementem realizacji była szklana elewacja budynku. Głównym wykonawcą elewacji została firma Defor, która zrealizowała projekt w ścisłej współpracy z Press Glass, czyli producentem specjalizującym się w produkcji szyb dla budownictwa.

Pierwotnie zamierzano wykorzystać fasadę segmentową z widocznymi z zewnętrznej strony listwami aluminiowymi i wydzielonym pasem stropowym. Inwestor chciał jednak uzyskać efekt wizualny, który byłby zbliżony do kryształu kwarcu.

- Podjęliśmy to wyzwanie i we współpracy z architektami zaproponowaliśmy rozwiązanie niestosowane dotąd nigdzie na świecie – fasadę segmentową strukturalną dwukomorową z szybą na pełną wysokość kondygnacji, bez wizualnego wydzielenia pasa stropowego. Taki projekt wymagał ścisłej współpracy z Instytutem Techniki Budownictwa oraz dostawcami, w szczególności z hutami i przetwórcami szkła” – mówi Piotr Węglewski, dyrektor handlowy w firmie Defor.

W inwestycji wykorzystano dwukomorowe szyby zespolone o współczynniku 0,5 W/mkw.K i największych wymiarach na poziomie 4740 x 2540 mm. Jak wskazuje zaangażowany w realizację Dariusz Kowalik, area sales representative w firmie Press Glass, w szybach zespolonych zastosowano powłoki przeciwsłoneczne selektywne typu 70/41 oraz ciepłochronne typu Thermofloat, naniesione na szkło bazowe o obniżonej zawartości żelaza, poddane następnie hartowaniu i laminowaniu.

- Na potrzeby tej inwestycji dostarczyliśmy bardzo mocno zróżnicowane zespolenia, odmienne pod względem np. budowy, wymiarów, ciężaru, szczegółowych ustaleń dotyczących zespalania czy też specjalnych wymagań jakościowych. Takim specjalnym wymogiem było m.in. wyprodukowanie szyb hartowanych o ściśle określonej wypukłości lokalnej” – wyjaśnia Dariusz Kowalik.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY