REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak społecznicy chcą uratować most zaprojektowany w biurze Gustave'a Eiffel'a

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 29 sie 2016 16:01
Tak społecznicy chcą uratować most zaprojektowany w biurze Gustave'a Eiffel'a
Uratujmy Most w Przemyślu/facebook

PKP PLK SA wraz z Pracownią Mostoprojekt Katowice zaprezentowało dwie koncepcje przebudowy XIX-wiecznego mostu kolejowego w Przemyślu zaprojektowanego w biurze Gustave'a Eiffel'a. Społecznicy z Przemyśla ocenili je krytycznie i proponują nową, alternatywną koncepcję.

REKLAMA

Jedna z zaprezentowanych przez Miasto koncepcji zakłada budowę nowego mostu i pozostawienie istniejącej konstrukcji kratowej do wykorzystana przez miasto np. na ścieżkę pieszo-rowerową. Jak podaje Rynek Kolejowy, druga koncepcja zakłada rozbiórkę istniejącej konstrukcji stalowej i budowę nowego mostu, który wyglądem architektonicznym będzie jak najbardziej zbliżony do historycznego wyglądu istniejącego obiektu.

Zdaniem społeczników z akcji Uratujmy Most w Przemyślu, pod głosowanie powinna zostać poddana jeszcze jedna koncepcja według której stary most, składający się w rzeczywistości z dwóch niezależnych nitek, należy rozdzielić wzdłuż.

"Nitkę mostu z czasów sowieckich przenieść w inne miejsce. Z pierwotnej konstrukcji na swoim miejscu zostają najstarsze przęsła z mostu austriackiego. Po poszerzeniu przyczółków i filarów, do części historycznej mostu, dobudowane zostają dwie nowe nitki mostu wiernie odtwarzające oryginalny projekt kratownicy. Ostatecznie po dwóch nowych nitkach odbywałby się ruch pociągów, a zabytkowa trzecia część zostałaby przeznaczona na most pieszo-rowerowy" – opisują twórcy koncepcji na swoim profilu facebookowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY