REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tarasy Zamkowe jako współczesne Wiszące ogrody Semiramidy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 mar 2015 13:16
Tarasy Zamkowe jako współczesne Wiszące ogrody Semiramidy
architekt Bolesław Stelmach
Tarasy Zamkowe jako współczesne Wiszące ogrody Semiramidy
Tarasy Zamkowe jako współczesne Wiszące ogrody Semiramidy

Architekt Bolesław Stelmach, podczas otwarcia Tarasów Zamkowych, opowiedział o znaczącej roli zielonych dachów i niesamowitych trudnościach związanych z terenem, na którym znajduje się centrum handlowe.

REKLAMA

Architekt Bolesław Stelmach, główny projektant Tarasów Zamkowych, właściciel pracowni Stelmach i Partnerzy, opowiedział o roli jaką spełniają zielone dachy nowo otwartego centrum handlowego. Według architekta dach ten, zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju, nie stanowi gorącej plamy na mapie miasta, które samo jest nagrzaną przestrzenią na ziemi. Dach Tarasów Zamkowych tworzy barierę, izolację dla podwyższonej temperatury w centrum miasta.

- Architekci powinni temu przeciwdziałać i sposobem na to jest właśnie projektowanie zielonych dachów - mówi architekt Bolesław Stelmach.

W przypadku Tarasów Zamkowych jest to dach z dodatkową funkcją parku. Na dachu są umieszczone wyjścia z food courtów, aby ludzie, którzy przyjdą coś zjeść lub wypić kawę, mogli wyjść na taras, przebywać wśród zieleni.

Jedyną racją budowania centrów handlowych według architekta oraz Biura Stelmach i Partnerzy jest to, aby ludzie mogli się spotykać.

- Właśnie dlatego zielony dach Tarasów Zamkowych zawiera roślinność jaką spotkać można przy rzece Czechówce, przy Bystrzycy, przenieśliśmy tu ten sam klimat. Te rośliny same się tu utrzymają. W ciągu kilku lat te ekosystemy naturalnie się zmieszają i przetrwają naturalnie - tłumaczy architekt.

Jak przyznaje, wiele rzeczy z planów projektowych nie wyszło ze względu na ograniczony budżet. - Ale doceniony został aspekt humanistyczny w tym jakże komercyjnym projekcie. Obiekt znalazł się w ścisłej czołówce projektów ekologicznych. BREEAM jest przekrojowym standardem humanizacji obiektu, począwszy od zielonych dachów, przez nasadzenia ich ilość i jakość, urządzenia techniczne, a także bliskość okna dla pracowników biurowych w obiekcie, wszystko to jest na najwyższym poziomie wymaganym przez certyfikację - wyjaśnił Bolesław Stelmach.

Architekt pokusił się także o porównanie Tarasów Zamkowych do jednego z siedmiu cudów świata, Wiszących ogrodów Semiramidy.

- 3 tys. lat p.n.e. ołów i asfalt pozwalały na wykonanie wiszących ogrodów Semiramidy. I legendarne wiszące ogrody Semiramidy to były właśnie takie tarasy Zamkowe, z tym, że zlokalizowane na pustyni - powiedział Bolesław Stelmach. - Firma Warbud wykonała tak dobrą pracę przy technologii tego centrum, że nie przewiduję żadnych problemów, ani izolacyjnych, ani innych. Musimy jednak poczekać do maja aż te rośliny zaczną rosnąć - dodał.

Grubość dachu Tarasów Zamkowych dochodzi nawet do ok. 4 m.

- Tarasy Zamkowe pokazują jak należy budować na tak trudnym terenie, jak wykonać fundamenty. Jest to niezwykle trudne. Wielu fachowców, jak zobaczyło moją i Warbudu propozycję na wykonanie fundamentów pod Tarasami Zamkowymi, odpowiedziało, że nie podpiszą się pod takim projektem, bo on się po prostu nie uda - powiedział Stelmach. - Przewidywali, że spowodujemy największą w Europie katastrofę hydrogeologiczną, wróżyli nam tutaj gejzer wodny o wysokości 30 m o powierzchni hektara - kontynuuje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY