REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tate Modern, czyli jedno z najsłynniejszych muzeów sztuki współczesnej rozbudowane

  • Autor: PAP
  • 15 cze 2016 10:07
Tate Modern, czyli jedno z najsłynniejszych muzeów sztuki współczesnej rozbudowane
Tate Modern, autor: Matt Brown, źródło: flickr.com (CC BY 2.0)

Brytyjska Tate Modern w Londynie, przekształcona z nieczynnej elektrowni nad Tamizą w nowoczesną galerię sztuki przez słynnych szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron (HdM), została powiększona o 10-piętrowe skrzydło ich projektu, przypominające piramidę.

REKLAMA

W piątek nastąpi jego otwarcie. Oddanie do użytku powiększonej o 60 proc. Tate Modern ma być świętowane przez trzy dni.

Galeria w starej elektrowni nad Tamizą, otwarta w 2000 roku, stała się jednym z najsłynniejszych muzeów sztuki współczesnej. W ciągu roku odwiedza ją 5 milionów ludzi. Do tego czasu Londyn był jedynym z wielkich miast bez stałej galerii poświęconej wyłącznie sztuce najnowszej.

Po 16 latach Tate Modern stała się jedną z wizytówek stolicy Wielkiej Brytanii. W swojej olbrzymiej przestrzeni wystawienniczej - Hali Turbin (35 metrów wysokości i 160 metrów długości) gościła m.in. oszałamiającą instalację duńsko-islandzkiego artysty Olafura Eliassona, który wykorzystuje w magiczny sposób działanie światła. Jego "The Weather Project" z 2003 roku (wielkości 26,7 x 22,3 x 155,4 m) wprowadzał w przymgloną przestrzeń, przesyconą światłem gorejącego słońca utworzonego z systemu kilkuset żółtych lamp oraz lustrzanej folii. Spora część zwiedzających reagowała spontanicznie, kładąc się na podłodze.

Dyrektor Tate, Nicholas Serota powiedział we wtorek, że rozbudowana galeria może obecnie pokazywać o wiele większy wachlarz prac i ponadto daje możliwość obejrzenia z tarasu na ostatnim piętrze nowego widoku Londynu.

Szwajcarscy architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron, laureaci nagrody Pritzkera (2001 r.), nazywanej nagrodą Nobla w architekturze, uhonorowani też za całokształt twórczości prestiżowym Królewskim Złotym Medalem, zasłynęli niekonwencjonalnym podejściem do stosowanych w budownictwie materiałów. Znakiem rozpoznawczym pracowni są minimalistyczne, lecz bardzo wyrafinowane formy. Razem z dyrektorem Tate zachwycają się minimalizmem amerykańskiego artysty Donalda Judda. "Rzeźba Judda stworzyła rzeczywistość, która kreuje wielość doświadczeń i wyborów" - twierdzi Herzog.

Bryła nowej części Tate Modern składa się z płynnie przenikających się form prostopadłościanu i ostrosłupa.

Przebudowa londyńskiej elektrowni na galerię sztuki jest jednym z najlepiej znanych przykładów działalności HdM. Jak wyjaśniali oni sami, w tym w przypadku musieli zaakceptować "fizyczną potęgę wielkiego Bankside, podobnego do góry" i dlatego zastosowali strategię na wzór japońskiej sztuki walki aikido, "kiedy używa się energii wroga do własnych celów. Zamiast z nim walczyć, odbiera się mu całą energię i kieruje ją na nowe, niespodziewane drogi".

Rozbudowa kosztowała 260 mln funtów (367 mln dolarów). Początkowo miał to być rodzaj zikkuratu ze szkła i stali, ale ostatecznie architekci zdecydowali się na ceglaną elewację, która skrywa trzy piętra galerii oraz przestrzenie edukacyjne. W podziemiach znajdują się zaadaptowane już wcześniej zbiorniki na olej, Tanki (The Tanks), betonowe cylindryczne wnętrza o 30-metrowej średnicy i wysokości 7 metrów. HdM zachowali ich surowy przemysłowy charakter. Przeznaczone są one na prezentacje tzw. sztuki żywej, obejmującej performanse, instalacje, projekty audiowizualne, spektakle teatru eksperymentalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY