REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 lip 2017 12:42
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności
Autorem projektu koncepcyjnego adaptacji obiektu jest Innowacyjna Firma Architektoniczna (IFA Group) fot. IFA
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności
Tchnąć w stare mury ducha nowoczesności

Świat się zmienia. Żyjemy w czasach, którymi rządzi oksymoron „jedyną stałą jest zmienna”. Znajduje to odbicie w naszym otoczeniu, funkcjonowaniu miast, dzielnic i budynków. Jak umiejętnie tchnąć w stare mury ducha nowoczesności? Przykładem może być budynek przy ulicy Gościnnej 1 w Gdańsku, przez miejscowych zwany ratuszem oruńskim.

REKLAMA

Ten budynek powstał w 1867 roku, gdy Orunia była odrębną miejscowością. Stanowił jej punkt centralny i był siedzibą gminy wiejskiej. Wraz z postępem przemysłowym i rozwojem kapitalizmu państwo przyjęło funkcje opiekuńcze, wzrosło znaczenie pomocy społecznej. Ratusz w Oruni zyskał nowe funkcje. W latach 1930-1935 był siedzibą ośrodka pomocy bezrobotnym, urzędu ds. młodzieży oraz urzędu pomocy społecznej.

Od 1933 Orunia jest częścią Gdańska. Wtedy też instytucje mieszczące się przy ulicy Gościnnej 1 nabrały innego znaczenia. Budynek przyjął rolę lokalnego ratusza. Wybuch II wojny światowej wywołał zmianę pełnionych funkcji na militarne. Od 1940 roku mieścił się tam oddział organizacji odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą (Luftschutz Reviergruppe 6). Gdy ta rola przestała być potrzebna a mianowicie od 1945 roku ulokowano w dawnym ratuszu komisariat milicji a następnie policji. Odzwierciedla się w tej funkcji charakter państwa policyjnego w okresie zależności od ZSRR.

W 2010 roku komisariat zyskał nową siedzibę przy ulicy Platynowej, dla bardziej komfortowych warunków pracy policjantów i przebywania aresztantów. Wtedy też dawny ratusz opustosza ł i począł niszczeć. Długo nie mógł znaleźć nowego właściciela. Wraz z rozwojem Gdańska Rada Miasta podjęła decyzję o nabyciu budynku i jego odnowieniu w ramach planu rewitalizacji dzielnicy Orunia.

Kiedyś ratusz, dziś mediateka

Współcześnie, w dobie postindustrialnej, w społeczeństwie informacyjnym, dawny ratusz zgodnie z nową koncepcją prawdopodobnie stanie się mediateką, czyli biblioteką z bogatym zapleczem multimedialnym. Obecna tendencja do rozwijania prywatnej przedsiębiorczości znajdzie odzwierciedlenie w realizowanym tu inkubatorze ekonomii społecznej.

Autorem projektu koncepcyjnego adaptacji obiektu jest Innowacyjna Firma Architektoniczna (IFA Group) próbą przetworzenia budynku i dostosowania jego funkcji na potrzeby mediateki  oraz towarzyszących jej  funkcji  społecznych.  Obiekt zdaje się być zlokalizowany w sposób umożliwiający urbanistycznie próbę stworzenia  „Bramy wjazdowej do miasta od strony Oruni”.

Koncepcja budynku przedstawia „otwartą elewację od strony wjazdowej do miasta”. Współeczsne funkcje obiektu są promowane przez zastosowanie przeszkleń i pokazanie jego wnętrza.

Wewnętrzne funkcje zaprojektowane na parterze obejmują salę spotkań, biuro Rady dzielnicy,  pomieszczenie co-workingowe i foyer. Wyższe kondygnacje odpowiadają potrzebom Mediateki.  Na poziomie -1, zaprojektowano salę jako miejsce spotkań i pracy warsztatowej oraz funkcje techniczne. Projektowany obiekt będzie posiadał wewnętrzną windę.

Zagospodarowanie terenu projektuje się jako otwartą na dzielnicę przestrzeń, odgrodzoną od strony głównej ulicy Trakt Św. Wojciecha a otwartą na ciągi pieszo jezdne wewnętrznej części nowo powstającego  Rynku Oruńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY