
Mamy receptę na budowanie w czasie zimy, zmieniające się warunki nie wpłyną na przebieg prac – zapewnia dyrektor projektu .KTW z ramienia inwestora, firmy TDJ Estate. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, do wiosny 2017 r. wykonane zostaną wszystkie prace związane z konstrukcją fundamentów i garaży podziemnych powstającego kompleksu biurowego w Katowicach. Za projekt .KTW odpowiada pracownia Medusa Group.
Pomimo zmieniających się warunków pogodowych i obniżenia temperatury powietrza, budowa .KTW I, pierwszego z dwóch biurowców kompleksu powstającego przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, przebiega zgodnie z harmonogramem. Według zapewnień inwestora, zima nie wpłynie negatywnie na realizację projektu.
- Podczas prowadzenia robót betonowych przy niskich temperaturach należy dopilnować, aby beton nie zamarzł, zanim uzyska odpowiednią wytrzymałość - tłumaczy Marian Garczarczyk, dyrektor projektu z ramienia TDJ Estate. – Mamy gotową receptę na budowanie w czasie zimy, zmieniające się warunki atmosferyczne nie wpłyną na przebieg prac – dodaje.
Obecnie na terenie inwestycji wykorzystywane są specjalne, przeciwmrozowe domieszki do betonu, nadmuchy pod osłoną namiotową oraz tzw. elektronagrzewy, czyli urządzenia służące do ogrzewania konstrukcji, zamontowane m.in. w stropach, słupach i ścianach przed ich zabetonowaniem. Zastosowanie tych metod umożliwia prace w temperaturach do – 15°C.
Przeczytaj więcej: Wieżowce po śląsku
Z końcem listopada br. na placu budowy .KTW pojawiły się dwa nowe urządzenia dźwigowe o wysokościach 26 i 24 m. Żuraw nr 3 jest posadowiony bezpośrednio na płycie fundamentowej, a żuraw nr 4 na poziomie 0, poza obrysem budynku .KTW I. Oba dźwigi będą pracować na terenie inwestycji przez ok. trzy miesiące – do zakończenia prac nad fundamentami i kondygnacjami podziemnymi w obrębie budynku KTW II. Wykorzystanie łącznie czterech, a nie trzech jak początkowo planowano, żurawi związane jest z prowadzeniem ostatnich prac przy wykopie, wymagających transportu ciężkich elementów konstrukcyjnych.
– Do tej pory wywieźliśmy około 108 tysięcy m sześciennych urobku z wykopu, roboty są blisko ukończenia – wyjaśnia Marian Garczarczyk. – W tej chwili intensywnie pracujemy również nad płytą fundamentową; trwa montaż, zbrojenie i zalewanie poszczególnych sekcji, zarówno pod budynkiem .KTW I, który jest realizowany w pierwszej kolejności, jak i pod budynkiem .KTW II. – dodaje.
Prace wykonywane w ramach sekcji płyty fundamentowej budynku .KTW II wymagają wdrożenia kolejnych rozwiązań.
– Dodatkowym wzmocnieniem posadowienia .KTW II są pale wykonane w formie baret, czyli elementów konstrukcyjnych posadowienia pośredniego pod płytę fundamentową, które dochodzą do głębokości 35 metrów – dodaje dyrektor projektu TDJ Estate.
Generalny wykonawca planuje jeszcze w tym miesiącu zakończyć całość wykopu oraz płytę fundamentową pod .KTW II, a także rozpocząć szalunki stropowe i prace przy kondygnacjach parkingowych - 3 i - 2.
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci