Te słowa prelegentów 4 Design Days zapamiętamy na długopropertydesign.pl - 04-02-2019 11:57


Jeśli architektura zrównoważona jest miernikiem postępu cywilizacyjnego, a ekologia staje się nowym kultem wysokorozwiniętych społeczeństw, to gdzie jesteśmy u progu drugiej dekady XXI wieku? Skoro architektura tak istotnie oddziałuje na poziom zużycia energii, skalę zanieczyszczenia środowiska, a szczególnie emisje gazów cieplarnianych, to co trzeba poświęcić, by przełom się dokonał? W pełni ekologiczne miasto, przyjazna dzielnica, zeroenergetyczny budynek – czy te idee staną się masowe? Między innymi o tym rozmawialiśmy podczas 4 Design Days 2019. Te słowa prelegentów tegorocznej edycji zapamiętamy na długo.

"Ważne, aby zagrożenia rozpatrywać w kategorii możliwości i ich potencjału. Holandia to kraj, którego ponad połowa powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza, co oznaczało, że przez długie lata woda była naszym wrogiem. Dzisiaj żywioł ten jest naszym partnerem."
Ron J.P.M. van Dartel, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce

"Rola i pozycja architekta zmienia się. Z pozycji wszechwiedzącego modernistycznego demiurga, który mówił ludziom jak mają żyć, gdzie mają mieszkać i pracować, wciela się w rolę oświeconego przewodnika, który siądzie z ludźmi, porozmawia z nimi i ich namówi na zmianę świadomości i przyzwyczajeń."
Zbigniew Maćków, architekt

"Przeciętny obywatel Danii zużywa rocznie cztery torby foliowe, podczas gdy Polak 400. To nie tylko kwestia świadomości, ale też regulacji systemowych, które sprawiają, że idąc do sklepu bierzemy płócienna torbę, a nie kupujemy kolejną reklamówkę, która jest po prostu za droga."
Piotr Kraśko, dziennikarz

"Obecny czas niesie wyzwania dla nas wszystkich: projektantów, producentów, a także użytkowników. My, odbiorcy designu, jesteśmy największą siłą napędową, która wyznacza pewne kierunki i rynek musi nie odpowiedzieć. Projektanci nie pracują w całkowicie wolnym  środowisku, w którym wszystko mogą. To są naczynia połączone."
Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk designu

"Podstawą jest pochodząca z lat 60. definicja zrównoważonego rozwoju opracowana przez ONZ. Mówi o tym, że wszystkie elementy, które dodajemy do naszego środowiska, powinny dawać szansę przyszłym pokoleniom. Muszą to być rozwiązania, które ich nie będą ograniczać. O tym należy pamiętać projektując budynki."
Menno Rubbens, właściciel Cepezed Projects b.v.

"Według badań tylko 18 proc. firm budowlanych troszczy się o ekologię. Dlatego tak ważna jest współpraca pomiędzy architektami i przedsiębiorstwami realizującymi projekty budowlane. To współdziałanie musi się zacieśnić tak, abyśmy zaczęli budować mądrze."
Marcin Szczelina, krytyk architektury.

"Żyjemy na kredyt. Kończą się zasoby naturalne. Miedzi i cynku zabraknie już za ok. 20 lat. Ołowiu starczy na jeszcze mniej. Możemy i musimy się starać, mieć wiedzę i przekonywać do budowania w sposób zrównoważony."
Ewa Kuryłowicz, architekt w Kuryłowicz & Associates

"W Holandii są przepisy, które zmuszają deweloperów do przestrzegania zasad dotyczących wykorzystania energii. Spełnienie tych przepisów jest wyzwaniem, również architekci muszą być kreatywni. Nie zawsze jednak przepisy nadążają za rzeczywistością."
Pieter van Os, Circo

"Mam poczucie rozjazdu: mówimy o oszczędzaniu energii, co jest słuszne i szlachetne. Podobnie jak to, że nie będziemy zaśmiecali ziemi. Równocześnie tymi samymi ustami mówimy o tym, że będziemy konsumować więcej. Każdy program telewizyjny opowiada o sprzedawaniu i produkowaniu rzeczy, które nam są do niczego niepotrzebne. Będziemy pakowali je w zbędne opakowania. Powstaną wzdłuż dróg systemy reklam, które nie tylko zaśmiecają krajobraz, ale też zużywają energię."
Jerzy Szczepanik-Dzikowski, architekt JEMS Architekci 

"Hausmann przebudował Paryż, Neron spalił Rzym. Jednak miasto przyszłości to absolutny kłopot. Nie wiemy, co się będzie działo ze środowiskiem czy ekonomią. Jednocześnie mamy świadomość zagrożeń, które nas wcześniej spotkały."
Przemo Łukasik, współwłaściciel, Medusa Group

"Moje idealne miasto jest związane z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego, która odrzuca paliwa kopalne, ogranicza ilość odpadów i w ogóle wpływ na środowisko oraz jest przeciwieństwem gospodarki liniowej, która krzywdzi ludzi, planetę i także gospodarkę. Uważam, że obszary metropolitalne powinny same produkować źródła energii niezbędne do swojego utrzymania."
Alexander Wandl, Delft University of Technology

"Mam nadzieję, że nie powtórzy się scenariusz znany z serialu „Czarne lustro” opowiadający m.in. o technologiach, które w nieodpowiednich rękach mogą zniszczyć świat. Ciągle wierzę, być może naiwnie, że technologie w odpowiedzialnych rękach posłużą do jego odbudowy."
Beata Tadla, dziennikarka

"Jeżeli projektanci jako grupa zawodowa będą naciskali na swoich klientów i dostawców, by stawiali tylko na materiały ekologiczne, to mogą stać się ogniwem łączącym te dwie niewspółpracujące ze sobą strony. Teraz tak naprawdę ludzie mają to w nosie. Z wyjątkiem pojedynczych przypadków – na przykład Adidas zadeklarował, że w ciągu pięciu lat przestawi produkcję tak, że buty będą robione z recyklingu."
Robert Majkut, designer, CEO Robert Majkut Design

"Dzisiaj Eindhoven jest pod względem gospodarczym jednym z najbardziej interesujących miast w Holandii. I wcale nie miało większego potencjału niż Polska. Po prostu w pewnym momencie wszystkie strony uznały, że muszą współpracować dla dobra wszystkich. Dzięki temu Eindhoven stało się miastem, w którym warto inwestować i żyć, czyli marką rozpoznawalną na świecie. Sądzę, że Polskę stać na to samo."
Maarten Pieters, Head of Co-creation & People Insight, Signify

"Stworzenie światowego brandu jest tańsze niż się wydaje. To kwestia zmiany sposobu myślenia. Można to też nazwać dobrą zabawą dla wszystkich."
Jork Dieter, Associate Director Design & Innovation Point Blank.

"Należę do miłośników miast, które się sprawdziły przez wieki, a charakteryzowały się większym szacunkiem do tego, co było pomiędzy budynkami niż do samych obiektów. Ulice, place i parki są najważniejsze w kształtowaniu przestrzeni."
Tomasz Konior, architekt i urbanista, założyciel Konior Studio 

"Nasz styl życia szybko zmienia się, a architektura nie zawsze może za tymi zmianami nadążyć. Ważne, żeby powstające projekty uwzględniały możliwość zmiany funkcji oraz by powstawały na otwartych planach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie opłacalne, kiedy inwestycja ruszy."
Agnieszka Kaczmarska, prezes SARP Katowice. 

Więcej o 4 Design Days: www.4dd.pl