REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Teatr „Kubuś” w Kielcach coraz bliżej nowej siedziby

  • Autor: PAP
  • 29 wrz 2016 10:47
fot. Fotolia

Za trzy lata Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach powinien przenieść się do nowej siedziby na Wzgórzu Zamkowym. Koszt inwestycji wyniesie prawie 20 mln zł.  Podpisano wstępną umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

REKLAMA

Wstępną umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego podpisali prezydent Kielc Wojciech Lubawski i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Kielecki teatr zajmie na Wzgórzu Zamkowym dwa pochodzące z XVIII wieku budynki: dawną kuźnię i dwór starościński. Nowa siedziba zapewni dużo większy komfort widzom oglądającym spektakle, poprawi też warunki pracy aktorów i pracowników teatru. "To będą zupełnie inne warunki do tworzenia i wystawiania spektakli" - powiedział dyrektor teatru Robert Drobniuch.

"W nowej siedzibie będą dwie sceny: duża i mała, foyer, przestrzenie edukacyjne, administracja i część socjalna. Wszystko to, co powinien posiadać współczesny teatr" - dodał.

W ubiegłym roku miasto ogłosiło konkurs architektoniczny na adaptację obydwu budynków na potrzeby teatru. Kielecki magistrat odstąpił jednak od umowy z jego zwycięzcą. "Nie było dobrej współpracy z firmą, która wygrała konkurs" - wyjaśnił PAP dyrektor Wydziału Inwestycji kieleckiego ratusza Bernard Oziębły.

"Ogłosimy nowy przetarg. Pierwszym etapem będzie opracowanie dwóch wersji koncepcji na adaptację obiektów przy ulicy Zamkowej na potrzeby teatru. Jedną z nich wybierzemy. Na podstawie tej koncepcji powstanie projekt budowlano-wykonawczy - wyjaśnił.

Zdaniem Oziębłego, projektowanie potrwa około półtora roku, drugie tyle przewidziano na budowę. Nowa siedziba "Kubusia" powinna być gotowa pod koniec 2019 roku lub na początku 2020.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie prawie 20 mln zł, a unijne dofinasowanie przekroczy 13 mln.

Kielecki teatr od 24 lat zajmuje budynek w centrum miasta, przy ulicy Dużej. Pomieszczenia od dawna nieodnawiane, wymagają generalnego remontu.

"Tego budynku nie da się wyremontować, bo ma nieuregulowany stan prawny. Dlatego znaleźliśmy nową siedzibę. Teraz trzeba doprowadzić ja do dobrego stanu. Jest to obiekt zabytkowy, całe wyposażenie będzie dosyć drogie. Ale ten teatr to tradycja. Będzie miał nowy adres" - podkreślił prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

W ubiegłym roku Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" obchodził 60-lecie istnienia. Założył go w Kielcach reżyser, aktor i pedagog Stefan Karski. Początkowo teatr działał jako stowarzyszenie i funkcjonował objazdowo. W 1965 r. stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Na własną scenę musiał czekać do 1992 r. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarta pierwszą w Polsce Galerię Lalki Teatralnej. "Kubuś" jest dziś samorządową instytucja kultury miasta Kielce.

"Kubuś" wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Repertuar jest oparty głównie na adaptacjach największych, polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. Realizuje też liczne projekty edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY