REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Technologia zmienia się znacznie szybciej niż budynki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 sie 2014 15:00
Technologia zmienia się znacznie szybciej niż budynki
fot. Piotr Stanowicz, menedżer wydziału ds. zarządzania nieruchomości w ING Banku Śląskim

Dzisiejsze przestrzenie biurowe coraz mniej przypominają te, do których byliśmy do niedawna przyzwyczajeni. Zauważa się potrzebę tworzenia funkcji, które jeszcze 10 lat temu wydawały się zbędne, a dzisiaj stają się nieodłącznym elementem nowoczesnego biura - mówi Piotr Stanowicz, menedżer wydziału ds. zarządzania nieruchomości w ING Banku Śląskim.

REKLAMA

Jak się zmieniła przestrzeń biurowa przez ostatnią dekadę w Polsce? Piotr Stanowicz twierdzi, że dziś przy projektowaniu powierzchni biurowej brane jest pod uwagę wykorzystanie nowoczesnych technologii i postępu w komunikacji. Praca biurowa bowiem nie kojarzy się już z tradycyjną powierzchnią biurową.

- Możliwość prowadzenia wideo-konferencji z komputera przenośnego czy nawet smartfonu, komunikacja elektroniczna, ograniczenie wykorzystania papieru i dostęp do baz danych z każdego miejsca powodują, że pracownik przestaje być związany ze swoim biurkiem - zaznacza.

Piotr Stanowicz nadmienia, że technologia zmienia się znacznie szybciej niż budynki, a mobilność staje się normą. - To co dzisiaj określamy pracą biurową coraz częściej wykracza poza granice przestrzeni biurowej - zwraca uwagę.

Ekspert podkreśla również, że dziś nie myśli się wyłącznie o metrach kwadratowych w kontekście obowiązku spełnienia wymaganych przepisów i norm. Projektuje się biuro pod względem elastycznego wykorzystania przestrzeni i możliwości skupienia w niej wielu dodatkowych funkcji. - To powoduje, że łączne zapotrzebowanie na powierzchnie może być mniejsze nawet o 20% w odniesieniu do tradycyjnego modelu - zwraca uwagę Stanowicz. Dlatego też w specyfikacji nowego budynku znajdziemy jedynie takie parametry jak wydajność wentylacji przy założeniu np. 1 osoby na 8 mkw., pozostawiając już kwestię aranżacji powierzchni w gestii przyszłego użytkownika.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY