REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Technologie zmieniają biura w inteligentne przestrzenie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 lis 2015 11:56
fot. Fotolia

Coraz większa popularność koncepcji inteligentnych miast generuje rosnące wydatki na rozwiązania związane z Internetem Rzeczy. Eksperci prognozują dynamiczny rozwój rynku aplikacji i produktów IoT dla budynków biurowych, publicznych, a nawet całych miast.

REKLAMA

Jak prognozuje Deloitte, już wkrótce firmy będą wykorzystywać 60 proc. wszystkich urządzeń IoT na świecie. Na potencjał rozwoju aplikacji B2B (Business2Business) wskazuje ostatni raport McKinsey Global Institute (2015). O ile rozwiązania dla klientów indywidualnych, np. samokierujące się samochody są dziś traktowane głównie jako atrakcyjne gadżety, o tyle aplikacje B2B mogą wygenerować nawet 70 proc. wartości udostępnianej przez IoT. Jednym z kluczowych segmentów wykorzystujących IoT będzie branża nieruchomości komercyjnych i wyposażenia biurowego.

Coraz więcej pracowników oczekuje dziś wykorzystania w miejscu pracy nowoczesnych technologii, automatyzujących czynności i umożliwiających zdalne zarządzanie niektórymi zadaniami, takimi jak chociażby rozliczanie czasu pracy, poprawa bezpieczeństwa IT czy minimalizowanie zużycia energii w budynku. Już teraz dostępne są systemy BMS (z ang. Building Management Systems), które monitorują oświetlenie, ogrzewanie i wentylację pomieszczeń w budynku. Rozwiązanie to nie tylko przyczynia się do poprawy komfortu pracowników, ale także zmniejsza rachunki. Automatyczna regulacja światła pozwala zaoszczędzić do 75 proc. energii. Ponadto, na rynku dostępne są systemy, które pozwalają monitorować frekwencję w pracy. Noszą nazwę Indoor Positioning Systems i są stosowane w największych firmach z sektora telekomunikacyjnego. Pozwalają na identyfikację pracowników w przestrzeni biurowej. Technologie tego typu mogą zostać wdrożone w postaci aplikacji na smartfona, która np. włącza światła, gdy zatrudniony wejdzie do danego pomieszczenia lub zagasza, gdy je opuści.

 - Nowe technologie zmieniają biura w inteligentne przestrzenie, które mogą wspierać zespoły w wykonywanych zadaniach. Jak pokazują nasze badania, dziś niewielu pracowników między 26. a 35. rokiem życia jest zadowolonych z przestrzeni firmowych – zaledwie co piąty uważa, że miejsce zatrudnienia wspiera go w efektywności. Tymczasem, jak pokazują inne analizy dotyczące preferencji pracowników, niemal połowa badanych przedstawicieli pokolenia Y oczekuje, że ich pracodawcy będą inwestowali w nowe technologie, bez względu na koszty jakie z tym się wiążą. Warto pamiętać, że produktywność organizacji można podnieść nie tylko wykorzystując systemy IT i najnowocześniejsze aplikacje. Można zacząć od odpowiedniej aranżacji przestrzeni w biurze, dzieląc ją na strefy: koncentracji, pracy zespołowej i rozmów telefonicznych czy wprowadzając ergonomiczne stojąco-siedzące stanowiska pracy. Takie z pozoru drobne elementy mogą mieć dziś wpływ na wyniki firmy, mniejszą rotację pracowników i wyższy poziom ich zadowolenia z pracy – wyjaśnia Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu Mikomax Smart Office.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY