REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ten park ma być wizytówką regionu. Samorząd walczy o 200 mln złotych

  • Autor: PAP
  • 21 mar 2017 15:18
fot. pixabay.com

Samorząd woj. śląskiego chce uzyskać 200 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rewitalizację Parku Śląskiego w Chorzowie. Rozmowy w sprawie finansowania inwestycji są już bardzo zaawansowane. W ciągu kilku lat Park ma stać się ponownie wizytówką regionu.

REKLAMA

"Dziś mówimy o ponownej rewitalizacji, aby przywrócić Parkowi blask - tak, by stał się miejscem naprawdę tętniącym życiem i śląską wizytówką, tak jak to bywało kiedyś (...) Dzisiaj mamy już pomysł, mamy plan i mamy już prawie środki, które mogą pozwolić nam ten plan zrealizować" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

"Rozmawiamy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, żeby z poprzedniej perspektywy, z tzw. programu Jessica, odzyskać pieniądze dla woj. śląskiego i właśnie z EBI zbudować nowy projekt rewitalizacyjny, który moglibyśmy w tę przestrzeń zainwestować" - dodał.

Marszałek wraz z nową prezes Parku Śląskiego Anetą Moczkowską przypomnieli, że w strategicznym dokumencie Kierunek Śląskie 3.0 obszar ten został uznany za jeden z priorytetowych. Przestrzeń ma niezwykle istotne znaczenie dla jakości życia, a tylko poprawiając jakość życia, można zatrzymać mieszkańców - podkreślali.

Prezes Moczkowska podała, że w latach 2007-2015 na terenie Parku przeprowadzono 92 inwestycje, warte 52 mln zł. Większość tych środków pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale też z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dotacji dla organizacji pozarządowych. Kolejne prace ma sfinansować EBI. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu dwóch miesięcy.

"Eksperci z EBI są niezwykle poruszeni unikatowością tej przestrzeni, Bank Ochrony Środowiska zainteresował się naszą zielenią i otwartą przestrzenią, a więc mamy po swojej stronie sojuszników. Teraz przed nami ciężka praca, dlatego, że ta przestrzeń stawia wyzwania związane z prawnymi regulacjami i zapisami" - wskazała prezes.

Według koncepcji przedstawionej przez Moczkowską, Park ma być podzielony na kilka stref spełniających różne funkcje: rodzinną (ze Śląskim Wesołym Miasteczkiem, w które inwestują obecnie Słowacy i zoo), aktywną ze Stadionem Śląskim, ekopark, który ma być miejscem spotkań i centrum bioróżnorodności oraz smartpark - centrum innowacyjności i edukacji.

Według dyrekcji najpilniejszymi zadaniami do realizacji jest zaprojektowanie i budowa parkingów, które będą wkomponowane w przestrzeń Parku oraz inwestycje dotyczące gospodarki wodnej. Chodzi m.in. o pozyskiwanie i wykorzystywanie deszczówki. W najbliższym czasie w Parku zrewitalizowane zostaną też elementy małej architektury, alejki i ławki.

Saługa przypomniał, że kończy się modernizacja Stadionu Śląskiego, trwają intensywne prace w Wesołym Miasteczku. Wkrótce ma zostać odnowiona Hala Kapelusz - tworzony jest projekt modernizacji, której koszt był szacowany na kilkadziesiąt milionów złotych. Środki na ten cel władze Parku chcą pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego, budynek ten też jest ujęty na liście zadań negocjowanych z EBI. Przebudowę mają poprzedzić konsultacje, m.in. z architektami - zapowiada dyrekcja Parku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY