REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ten park miejski zyska nowe oblicze

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2017 09:11
fot. pixabay.com

Ponad 4 mln zł kosztować będzie rewitalizacja parku miejskiego im. Bohaterów Monte Cassino w Jarosławiu. Prace, dzięki którym zabytkowy teren zyska nowe oblicze, rozpoczną się w tym roku.

REKLAMA

Jak poinformowała p.o. rzecznika prasowego burmistrza Jarosławia Iga Kmiecik, inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu pn. Eskapada na Księżyc, który uzyskał dofinansowanie w ramach programu Interreg Polska-Słowacja.

"Projekt realizujemy wspólnie ze słowackim miastem Svidnik, ale my jesteśmy jego liderem. W sumie projekt dostał 1,3 mln euro dofinansowania (ponad 6 mln zł), z czego do nas trafi ponad 4 mln zł, resztę otrzyma nasz partner, który przeznaczy je również na rewitalizację parku miejskiego" - dodała.

Kmiecik zaznaczyła, że rewitalizacja parku zapobiegnie dalszej degradacji terenu i zapewni ochronę roślinności.

"Po rewitalizacji park uatrakcyjni również Turystyczny Szlak Rodowy Gniazd Lubomirskich. Łączy on najciekawsze miejsca związane z magnackim rodem na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego po stronie polskiej oraz okręgu Preszowskiego po stronie słowackiej" - podkreśliła.

W jarosławskim parku w ramach inwestycji wykonane zostanie ponad 10 tys. mkw alejek, w tym również będą ścieżki rowerowe. Wyremontowane i uzupełnione zostanie ogrodzenie, zamontowany zostanie monitoring oraz nowe oświetlenie. Będą również nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz toalety.

Jak dodała Kmiecik, rewitalizacja parku to również nowa roślinność. "W parku zasadzone zostaną m.in. gatunki pachnące i miododajne. Pojawi się również ścieżka edukacyjna, a nawet domki dla pszczół. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na wrzesień 2018 r." - powiedziała.

Jednym z elementów jarosławskiego parku będzie eksperymentalny naturalny plac zabaw, który będzie nie tylko bawił, ale uczył kontaktu z naturą i jej poszanowania.

Natomiast w Svidniku w ramach projektu zostanie zrewitalizowany park miejski, który docelowo będzie terenem rekreacyjnym dla odwiedzających i mieszkańców regionu.

Budżet programu Interreg Polska-Słowacja na lata 2014-2020 wynosi 155 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY