REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Teren bitwy na Monte Cassino w rejestrze zabytków

  • Autor: PAP
  • 06 cze 2016 11:07
Teren bitwy na Monte Cassino w rejestrze zabytków
Monte Cassino, autor: altotemi, źródło: flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Włoskie ministerstwo kultury wpisało teren bitwy na Monte Cassino do rejestru zabytków.

REKLAMA

Polska placówka podkreśliła, że decyzja włoskiego ministerstwa została podjęta w rezultacie "dyskretnej pracy" prowadzonej przez nią od wielu miesięcy.

"Koniec inicjatyw niezgodnych z powagą miejsca" - skomentował na Twitterze decyzję włoskich władz ambasador w Rzymie Tomasz Orłowski.

W ten sposób nawiązał do wydarzeń z grudnia zeszłego roku, gdy na wzgórzu, w pobliżu polskich miejsc pamięci na Monte Cassino i w rejonie walk II Korpusu urządzono za zgodą opata tamtejszego opactwa benedyktynów "Wioskę świętego Mikołaja". Przeciwko tej inicjatywie zaprotestowało wiele środowisk, Polonia oraz polska ambasada w Rzymie, której interwencja doprowadziła ostatecznie do zamknięcia tego świątecznego jarmarku.

Ale wkrótce potem ujawniono szczegóły umowy miejscowego włoskiego przedsiębiorcy z opactwem-zarządcą terenu, zawartej na 15 najbliższych lat. Na obszarze o nazwie Albaneta, uważanym za szczególnie ważny dla wielu narodów ze względu na udział ich żołnierzy w walkach w 1944 roku, ma być produkowane i sprzedawane piwo. Ponadto ma powstać gospodarstwo rolne o charakterze dydaktycznym, lokal gastronomiczny i mały pensjonat.

Także przeciwko temu pomysłowi zaprotestowała strona polska, podejmując starania, aby umowę tę unieważniono.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY