REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Terminal A Katowice Airport – powrót w wielkim stylu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 cze 2016 09:53
Terminal A Katowice Airport – powrót w wielkim stylu
fot. Skanska

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach zakończyła się rozbudowa Terminalu A. Projekt przygtowała pracownia architektoniczna Budoprojekt, zaś wykonawcą była Skanska.

REKLAMA

Port zwiększy on przepustowość o blisko 50 proc., tj. do ok. 6 mln pasażerów rocznie, przejmując odloty. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań podniesie jakość i komfort obsługi podróżnych. Pierwsze odprawy ruszą już 8 czerwca. Inwestycję o wartości blisko 18,4 mln zł brutto zrealizowała Skanska.

Terminal „A+”

Terminal A został powiększony od strony płyty lotniskowej o 371 mkw. W wyniku rozbudowy hala odlotów zwiększyła się trzykrotnie. Pojawiły się nowe stanowiska kontroli bezpieczeństwa, kontroli paszportowej i bramki dla pasażerów.

- Główna koncepcja architekta zakładała otwarcie przestrzeni dlatego zamontowaliśmy tu dużo szklanych ścianek, by terminal mógł być doświetlony przez dzienne światło – informuje Grzegorz Szewczyk, kierownik budowy, Oddziału Budownictwa Ogólnego Skanska w Katowicach.

W obiekcie pojawiły się winda panoramiczna i schody ruchome prowadzące na pierwsze piętro, które zostało udostępnione podróżnym. Tutaj otwarta zostanie restauracja. Skanska wykonała roboty rozbiórkowe, roboty ziemne, w tym te w istniejącym obiekcie, a ponadto roboty związane z sieciami podziemnymi oraz roboty konstrukcyjne. Prace polegały m.in. na wyburzeniu ścian od strony lotniska, uzbrojeniu, montażu konstrukcji stalowej i instalacjach. W ramach zadania powstały także nawierzchnie chodnikowe.

- Remont terminala polegał na całkowitej przebudowie wnętrza terminala A. Wewnątrz obiektu powstały nowe fundamenty i słupy pod schody ruchome i windę. Kompleksowa zmiana dotyczyła także części instalacyjnej wraz z uporządkowaniem i odnowieniem instalacji istniejących. Dzięki temu po uzyskaniu wymaganych decyzji administracyjnych nowy terminal A nadaje się do użytkowania w zupełnie nowym standardzie – zaznacza Jacek Kościelny, menadżer projektu, Oddziału Budownictwa Ogólnego Skanska w Katowicach.

Wyzwania

Największym wyzwaniem podczas prowadzonych robót była praca w warunkach funkcjonującego portu lotniczego. Podczas prac strefa handlowo-usługowo-gastronomiczna w części ogólnodostępnej na parterze Terminala A oraz ambulatorium funkcjonowały bez zmian. - Praca tutaj to za każdym razem, „operacja na żywym organizmie” – informuje Jacek Kościelny. – Inwentaryzacja instalacji niskoprądowych, ich przebudowa i rozbudowa nie mogła powodować utrudnień w działalności lotniska. Terminal A znajduje się pomiędzy budynkiem technicznym (sercem logicznym portu), a pozostałymi dwoma terminalami, które musiały funkcjonować podczas robót w sposób nieprzerwany, dlatego praca w tym rejonie wymagała ścisłej koordynacji służb lotniskowych i generalnego wykonawcy. Kolejnym ważnym zadaniem, po zakończeniu robót na nowym Terminalu A, było zintegrowanie zabudowanych systemów z już istniejącymi w porcie. Równie ważna była ingerencja w konstrukcję obiektu związana z przygotowaniem pod montaż schodów ruchomych i windy.
- Realizacja robót nie należała do łatwych, mimo tego - prace wykonaliśmy zgodnie z harmonogramem, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu czarterowego, co daje nam kolejną satysfakcję, że sprostaliśmy kolejny raz oczekiwaniom klienta. Dzięki temu podróżni będą mogli skorzystać z nowego terminalu już podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego – podkreśla Jacek Kościelny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY