REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

To będzie prawdziwie zielona rewolucja w Warszawie

  • Autor: UM Warszawa
  • 25 maj 2017 15:39
To będzie prawdziwie zielona rewolucja w Warszawie
fot. pixabay.com

Największe stołeczne ulice zyskają nowe oblicze. Zmiany dotyczyć będą blisko osiemdziesięciu warszawskich arterii. Jako pierwszy uruchomiony został przetarg, który wyłoni projektantów aranżacji zieleni wzdłuż osiemnastu ulic na Bielanach, Bemowie i Żoliborzu.

REKLAMA

– Rewolucjonizujemy myślenie o funkcjonowaniu miasta w skali makro. Mamy plan zazielenienia głównych arterii miasta, na całym jego obszarze, aż do granic z gminami metropolii warszawskiej. Działamy strategicznie, nie tylko tworząc dokumenty, ale przystępując do rzeczywistej zmiany w rozwijaniu funkcji ulic – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił właśnie przetarg, który wyłoni wykonawców „koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian w granicach pasów drogowych wybranych ulic w Warszawie”. Postępowanie dotyczy tzw. części „A” projektu, czyli aranżacji 18 ulic na Bielanach, Bemowie i Żoliborzu. Będą to m.in. Wisłostrada (na odcinku od mostu Gdańskiego do północnych granic Warszawy) oraz ulice Broniewskiego, Górczewska, Krasińskiego, Mickiewicza, Powstańców Śląskich,  Wrocławska i Żeromskiego. (tutaj znajduje się mapa z zaznaczonymi ulicami przeznaczonymi do zazieleniania w części „A”, a tutaj link do postępowania)

– Zieleń przy ulicach będzie dawać Warszawie prawdziwy oddech. Jak tylko drzewa podrosną sprawią, że będziemy poruszać się między dzielnicami w zielonych korytarzach – tłumaczy Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

– Cieszę się, że proces zazieleniania ulic rozpocznie się właśnie na Bielanach, bo choć jesteśmy zieloną dzielnicą chcemy mieć jej więcej. Stawiamy na zieleń nie tylko przystępując do tego programu, ale również urządzając parki, jak np. Herberta czy Perzyńskiego – mówi Tomasz Mencina, burmistrz dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

– Żoliborz uchodzi za naprawdę zieloną dzielnicę. Niektórzy mogliby powiedzieć, że jest jej w bród. Są jednak duże ulice, które potrzebują interwencji. Czekamy na rozpoczęcie pracy m.in. na ulicy Broniewskiego – mówi  Piotr Wertenstein-Żuławski, radny i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Porządku, dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

W kolejnych czterech przetargach wyłonieni zostaną projektanci dla 76 dużych warszawskich uilic w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się minimum 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie wydatkowanych ponad 20 milionów złotych

– Odchodzimy od dominującego w poprzednich epokach podejścia, że ulice są wyłącznie dla samochodów. Widzimy w nich niewykorzystany potencjał. Mogą one służyć nie tylko walce ze smogiem lecz także np. wzbogacać biologiczne funkcjonowanie miasta – dodaje wiceprezydent Olszewski. – To proces, który sytuuje Warszawę wśród awangardy europejskich miast nie bojących się zmian, które uczynią je bardziej przyjaznym mieszkańcom – uzupełnia.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY