REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

To był ciekawy rok

  • Autor: Anna Liszka, Propertydesign.pl
  • 27 lut 2017 10:30
To był ciekawy rok
To był ciekawy rok
To był ciekawy rok
To był ciekawy rok
To był ciekawy rok
To był ciekawy rok

Polscy architekci zdobywają prestiżowe nagrody, a ich budynki są obiektami referencyjnymi, do których odwołują się organizatorzy najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych. Jakie realizacje zasługują na miano „Projekt roku 2016”? Jaki to był czas dla polskiej architektury? O to zapytaliśmy polskich architektów.

REKLAMA

Oskar Grąbczewski, architekt i właściciel OVO Architekci

W Polsce powstało bardzo wiele budynków, które zyskały uznanie nie tylko w kraju, ale i na świecie. Na myśl przychodzi przede wszystkim nagrodzone European Public Space Award oraz tytułem World Building of The Year na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie Centrum Przełomy w Szczecinie autorstwa KWK Promes. Ten obiekt, który w autorskim zamyśle miał stanowić architekturę II planu, stanowiącą stonowane tło dla wirtuozerskiej Filharmonii studia Barozzi Veiga, budzi szacunek dzięki swojej konceptualnej konsekwencji i unikalnemu połączeniu placu z budynkiem. Robert Konieczny w ubiegłym roku ukończył jeszcze jedną świetną realizację – Arkę w Brennej, czyli własny dom, piękną betonową rzeźbę na malowniczym stoku.

Po obsypanym nagrodami Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, pracownia JEMS oddała kolejny znakomity obiekt – zrewitalizowaną i rozbudowaną Halę Koszyki w Warszawie. Za wnętrza tego kompleksu odpowiadała grupa Medusa, która ubiegły rok zakończyła z pokaźnym dorobkiem, na który złożyły się zarówno liczne budynki biurowe, z których wspomnę o bardzo efektownym zespole Silesia Business Park (zwanym z uwagi na charakterystyczną architekturę „tiramisu”), jak i realizacje wnętrz i obiektów w mniejszej skali. Świetna jest zaprojektowana przez nich kapliczka w Bronowicach – zaledwie znak w przestrzeni, czytelny symbol opowiedziany w najprostszy sposób.

Bardzo ucieszył mnie również fakt, że polskie budynki stały się obiektami referencyjnymi, do których odwołują się organizatorzy najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych. W świeżo ogłoszonym, naszpikowanym gwiazdami architektury konkursie na salę koncertową w Monachium jako wzorzec obiektu najwyższej jakości uczestnikom przedstawiono katowicki NOSPR autorstwa Konior Studio, a w wielkim międzynarodowym konkursie na Wyspę Nauki w Kownie podobna rola przypadła Centrum Nauki Kopernik autorstwa RAR-2 Jana Kubeca.

Ewa Kuryłowicz, projektant i wiceprezes w pracowni Kuryłowicz & Associates

Jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni, jeśli chodzi o współczesne rozwiązania na tle Europy i świata. Zdobywamy nagrody. Wygrana Roberta Koniecznego projektem Muzeum Przełomy w Szczecinie na World Architecture Festiwal w listopadzie 2016 w Berlinie jest spektakularnym zwycięstwem, przynoszącym dumę i radość wszystkim architektom w kraju, jak sądzę.

11 polskich realizacji, które zostały nominowane do kolejnej edycji prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award to co prawda obiekty wznoszone za pomocą środków publicznych, ale pokazują ogólny poziom i projektowania i wagę, jaką przykłada się do architektury. Atencja władz samorządowych i publicznych widoczna w nominowanych realizacjach w wielu przypadkach równa się uwadze klientów prywatnych, którzy tradycyjnie promowali podejście szacunku dla projektu widząc w nim, i słusznie, jedno ze źródeł późniejszego sukcesu wznoszonego budynku .Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY