REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

To już pewne. JSK Architekci rozbudują Solaris Center w Opolu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 wrz 2017 15:33
To już pewne. JSK Architekci rozbudują Solaris Center w Opolu
Solaris Center w Opolu fot. mat. prasowe

Solaris Center w Opolu niebawem czekają spore zmiany. Do końca 2018 roku galeria zostanie rozbudowana, układ komunikacyjny wokół obiektu ulegnie gruntownej rearanżacji, a mieszkańcy miasta zyskają nową przestrzeń eventowo-rekreacyjną. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, zrealizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w którym partycypować będą inwestor – firma IGI Exclusive, firma należąca do grupy NEPI Rockcastle oraz miasto Opole.

REKLAMA

Solaris Center to jedno z ulubionych miejsc zakupowych mieszkańców Opola, które od otwarcia w marcu 2009 r. swoją ofertą codziennie przyciąga liczne grono klientów. Po dziesięciu latach owocnego funkcjonowania obiekt czeka duża metamorfoza. Właściciel galerii, firma NEPI Rockcastle, wspólnie z miastem Opole, z początkiem lipca 2017 r. rozpoczął prace przygotowawcze pod rozbudowę i modernizację obiektu. To efekt porozumienia zawartego w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego, dzięki któremu pod Placem Kopernika powstanie dwukondygnacyjny parking podziemny, a na terenach otaczających galerię – atrakcyjna przestrzeń miejska, ze strefą zieleni, instalacjami wodnymi oraz wyodrębnionym miejscem, w którym w przyszłości odbywać się będą imprezy organizowane przez władze miasta.

Dzięki realizacji tej inwestycji poprawie ulegnie komfort komunikacyjny mieszkańców Opola. Zmiany pozytywnie wpłyną na estetykę Placu Kopernika, a przebudowa układu dróg i małej infrastruktury drogowej okalającej plac udrożni przejazdy w tej lokalizacji. Prace projektowe zostały powierzone pracowni JSK Architekci, którzy są twórcami oryginalnego projektu Solaris Centre.

Dwa razy więcej miejsc parkingowych i nowe tereny zielone

Przedsięwzięcie zakłada budowę podziemnego parkingu oferującego 300 miejsc parkingowych, który będzie zlokalizowany częściowo pod galerią, a częściowo pod placem. Podwojenie dotychczasowej liczby miejsc parkingowych to ważny aspekt z punktu widzenia mieszkańców Opola. Co istotne dla lokalnych kierowców – koszty korzystania z nowego parkingu nie będą wyższe niż te obowiązujące w strefie miejskiej. Dzięki przeniesieniu parkingu pod powierzchnię placu, możliwe stanie się przywrócenie tej przestrzeni mieszkańcom miasta w celach rekreacyjnych, dlatego równolegle do rozbudowy prowadzone będą prace nad zagospodarowaniem terenu Placu Kopernika.

Zgodnie z projektem, zostanie on powiększony – po zakończeniu prac jego granice wyznaczy już nie nie ulica, a schody prowadzące do gmachu Uniwersytetu Opolskiego. Nowa przestrzeń będzie przystosowana do organizacji imprez plenerowych, a miasto zyska dodatkowe tereny zielone w centrum Opola. Ściana drzew oddzieli tę strefę eventowo – rekreacyjną od ruchliwej ul. Żeromskiego.

Zmiany obejmą też układ drogowy w centrum Opola. Po jego przebudowie powstanie wjazd i wyjazd z parkingu, z którego kierowcy płynnie włączą się do ruchu w ul. Żeromskiego w obu kierunkach. Tym samym rozładowaniu ulegną korki tworzące się często w tej części miasta.

To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce, w której jako podmiot prywatny występuje inwestor komercyjny, współdziałając z władzami miejskimi. Proces wdrażania zmian dobiegnie końca w IV kwartale 2018 roku. Całkowity koszt jego realizacji oszacowano na 100 mln złotych.

- Ta inwestycja wpisuje się w politykę miasta pozyskiwania zewnętrznego finansowania. Tym razem jeden z najważniejszych placów miejskich zostanie przebudowany w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego. Dzięki temu w mieście przybędzie miejsc parkingowych, a opolanie cieszyć się będą także z nowej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Opola. I co dla mnie szalenie istotne, w ten sposób zatrzymamy ludzi w centrum miasta. Mogą przyjemnie spędzić czas i zwyczajnie zrobić zakupy – uważa Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY