REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

To koniec Feminy, ale nie koniec protestów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 24 sie 2016 15:30
To koniec Feminy, ale nie koniec protestów
Wnętrze kina Femina, fot Adrian Grycuk/commons.wikimedia.org.CC-BY-SA

Trwa rozbiórka kultowego dla warszawiaków i najstarszego w mieście kina Femina. Na miejscu kulturalnej wizytówki Muranowa ma powstać Biedronka. Mimo licznych protestów, kina nie dało się uratować. - Jako miasto i jako lokalna społeczność nie poradziliśmy sobie z zapędami handlowego giganta - pisze w specjalnym oświadczeniu Stowarzyszenie Warszawskie Forum Samorządowe.

REKLAMA

Stowarzyszenie Warszawskie Forum Samorządowe przyjęło z przykrością i oburzeniem decyzję spółki Jerónimo Martins Polska (JMP), dotyczącą rozbiórki Kina Femina. "Decyzja tym bardziej przykra, gdyż nastąpiła po serii deklaracji dotyczących pozostawienia choć części tej historycznej tkanki miejskiej oraz uwzględnieniu funkcji kulturalnej"- napisano w oświadczeniu.

"Nie pozostaje nam nic innego jak przyznanie się, że jako miasto i jako lokalna społeczność nie poradziliśmy sobie z zapędami handlowego giganta. Straciliśmy najbardziej rozpoznawalne kino w Warszawie, którego historia sięga lat przedwojennych" - piszą przedstawiciele stowarzyszenia. "Ta strata tym bardziej boli, gdy my, ludzie zaangażowani w sprawy miasta, nie widzimy determinacji ze strony osób, które powinny ratować historyczną tkankę miejską, choćby konserwatorskiej. Nie widzieliśmy także żadnych skutecznych działań politycznych, które uchroniłyby naszą Feminę".

Według stowarzyszenia, spółka JMP próbuje teraz usprawiedliwić swoje decyzje. "Mówią o protestach i pozwoleniach. O stratach i utraconych korzyściach. Zaznaczają, że stołeczni urzędnicy wydali tylko pozwolenie na budowę dyskontu, bez funkcji kinowej" - napisano. "Nawet jeżeli nie są to kłamliwe stwierdzenia, to trzeba stwierdzić, jakie są fakty. Właściciel sieci dyskontów od początku wiedział, że wynajmując tę powierzchnie zmusi Kino Femina do czasowego lub całkowitego zamknięcia. Od początku wiedział, że pogodzenie dyskontu i tak ważnej dla Warszawiaków tkanki miejskiej nie jest możliwe. Jednak nie zniechęciło to JMP do inwestycji w tym miejscu".

Stowarzyszenie zapowiada apel o bojkot konkretnie tej Biedronki, która "zabrała Feminę".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY