REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

To oni zaprojektują nowy basen w Toruniu

  • Autor: UM Toruń
  • 22 sie 2016 15:20
To oni zaprojektują nowy basen w Toruniu
Praca laureatów konkursu - MD Polska sp. z o.o. ze Szczecina, fot. torun.pl

MD Polska ze Szczecina zwyciężyła w konkursie na modernizację i rozbudowę basenu przy ul. Bażyńskich w Toruniu oraz zagospodarowanie okolicznego terenu. Jury uznało, że oferuje interesującą, urozmaiconą koncepcję przestrzenną części basenowej starając się powiązać wnętrza z zewnętrzem obiektu. Prace budowlane powinny ruszyć jesienią przyszłego roku.

REKLAMA

Basen przy ul. Bażyńskich 9-17 w Toruniu jest funkcjonującym od lat 80-tych obiektem, pierwotnie basenem zakładów „Elana", a obecnie ogólnomiejskim. Jest to obiekt codziennie wykorzystywany przez mieszkańców Torunia, w głównej mierze mieszkańców okolicznych osiedli, uczniów, pracowników firm, czy wreszcie sportowców. Jest to jedyny basen w Toruniu z niecką o głębokości 3,85 m, pozwalającą na treningi skoków oraz organizację szkoleń nurkowania.

- Obiekt wymaga modernizacji, więc, we współpracy z SARP Oddział w Toruniu i SARP Oddział w Bydgoszczy, 29 kwietnia 2016 r. ogłoszono na nią konkurs. Jego celem było uzyskanie najlepszego koncepcyjnego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego, pod względem funkcji i formy dla rozbudowy budynku basenu oraz zagospodarowania przyległego terenu na cele rekreacyjno-sportowe – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Głównym celem planowanej inwestycji jest stworzenie poprzez przebudowę, rozbudowę i ewentualnie nadbudowę nowego jakościowo obiektu w przestrzeni miasta, który będzie spełniać wszelkie współczesne wymagania stawiane przed tego typu ośrodkami. Ma to być obiekt nowoczesny technologicznie, wyposażony w nowoczesne instalacje oraz rozwiązania umożliwiające ograniczenie kosztów utrzymania budynku oraz zanieczyszczenia środowiska, między innymi w zakresie technologii uzdatniania wody, ogrzewania, wentylacji, odzysku ciepła. Zaprojektowany budynek oraz jego otoczenie powinno być przyjazne dla wszystkich użytkowników, bez barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami.

- Konkurs poprzedziły konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział ponad 160 osób. Torunianie mieli wiele pomysłów na to, jak powinien wyglądać zmodernizowany basen i jego otoczenie – dodaje prezydent Zaleski.

Na dachu budynku torunianie chętnie widzieliby ogród, a na elewacji ściankę wspinaczkową. Ich zdaniem pływalnia powinna zachować sportowy charakter z wieżą do skoków i trybunami dla widzów. Miasto powinno jednak ją rozbudować o zjeżdżalnie, strefę saun i jacuzzi. Przy budynku miałyby powstać m.in.: wodny plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, tor rowerowy, skatepark, boisko, miejsce do grillowania, kino letnie, a wokół alejki z ławkami i ogólnodostępny parking.

Do konkursu zgłosiło się ośmiu uczestników, z czego jedno zgłoszenie nie spełniło wymagań udziału w konkursie, gdyż wpłynęło po terminie. Do 15 czerwca 2016 r. zgłoszenia zostały zweryfikowane pod kątem wymagań określonych w ogłoszeniu konkursowym. Komisja uznała, że wszyscy uczestnicy, którzy w terminie zgłosili chęć uczestnictwa spełnili wymogi i zostaną dopuszczeni do konkursu.

Byli to: Paweł Tiepłow – Pracownia Projektowa z Warszawy, Schick Architekci sp. z o.o. z Rudy Śląskiej, MD Polska sp. z o.o. ze Szczecina, Geotechnika sp. z o.o. z Torunia, GM Architekci sp. z o.o. z Bydgoszczy, AS Produkt Sebastian Pasturek z Małej Nieszawki i BUD SERWIS RDK sp. z o.o. sp. k. z Gliwic.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY