
Hotel Podklasztorze to miejsce wyjątkowe, mieszczące się pośród XII-wiecznych budowli Opactwa Cysterskiego, podkreślone pięknem krajobrazu rzeki Pilicy. O modernizacji wnętrz hotelu opowiada Tomasz Chowaniec, architekt z ET Studio.
W zabytkowym hotelu Podklasztorze trwają intensywne prace modernizacyjne według projektu ET Studio. Hotel znajdujący się w XII-wiecznym Opactwie Cystersów w Sulejowie już na początku przyszłego roku wzbogaci portfolio Best Western.
Tomasz Chowaniec wspomina, że obiekt był dla pracowni ogromnym wyzwaniem przede wszystkim ze względu na bogaty kontekst. - Zaskakiwał on nie tylko swoją okazałością, pięknem, historią, ale i stanem technicznym - podkreśla architekt.
Czy zabytkowy charakter nieruchomości stwarzał więcej ograniczeń, czy dawał więcej inspiracji? - Przy projektowaniu niemal każdego budynku są jakieś ograniczenia, mniejsze lub większe. Jednak w przypadku Hotelu Podklasztorze staraliśmy się o nich nie myśleć. Zabytkowy charakter obiektu sprawiał, że przenosiliśmy się w czasie. Przyciągała nas jakaś siła, którą trudno opisać. Chcieliśmy tam być i czerpać garściami - wspomina.
Jak mówi Chowaniec, architekci z Et Studio próbują zachować niepowtarzalny klimat miejsca i starają się stosować nietypowe rozwiązania w całym obiekcie.
- Na uwagę zasługują recepcja i restauracja, ale również same pokoje, którym nadano różne nazwy. Pojawią się w nich indywidualne meble oraz dodatki, podkreślające personalizację pomieszczeń. Daje nam to efekt taki, że nocując w Hotelu Podklasztorze za każdym razem jest się zaskakiwanym. Oczywiście staraliśmy się, aby wszystkie przestrzenie miały wspólny mianownik, który spaja je w jedną całość - podkreśla.
Na jakie kolory i wzory postawiono w aranżacji wnętrza? - W kolorystyce oraz wzornictwie głównym zamysłem był nie tylko powrót do natury, ale również wykorzystanie elementów zaczerpniętych z samego obiektu. Obok drewna, kamienia, cegły, szkła, metalu pojawiają się len, gliniane naczynia oraz oświetlenie, które utrzyma niezwykły klimat. Nowoczesne grafiki nawiązują do motywów cysterskich albo opowiadają o historii obiektu - opowiada Chowaniec.
Jak nadmienia architekt, w miarę możliwości pracownia stara się czuwać nad wszelkimi elementami, które tworzą charakter wnętrza. - Prace trwają, a my nie możemy doczekać się, aby zobaczyć efekt końcowy - dodaje.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci