TOP 10: Nowa architektura Krakowa zachwycaAnna Liszka, Propertydesign.pl - 03-12-2015 13:31


Kraków od dobrych kilku lat wzbogaca się o kolejne inwestycje. W dawnej stolicy Polski powstają coraz odważniejsze i nowocześniejsze obiekty zaprojektowane przez renomowane pracownie. Redakcja Propertydesign.pl wytypowała 10 najciekawych budynków.

Alma Tower, projekt nsMoon Studio i Wizja Biuro Architektoniczne

W czerwcu 2014 r. nastąpiło wielkie otwarcie zrealizowanego przez UBM biurowca Alma Tower w Krakowie. Za projekt architektoniczny odpowiedzialni są Piotra Nawara i Bartłomiej Łobaziewicz (nsMoon Studio) oraz Stanisław Deńko (Wizja Biuro Architektoniczne). 

Alma Tower to nowoczesny budynek o 14 kondygnacjach naziemnych. Geometryczna forma budynku w kształcie prostopadłościanu z dużymi przestronnymi wcięciami na rogach kilku kondygnacji, nadaje Almie Tower prestiżowy i unikalny wygląd. Elewacja składa się z pionowych pilastrów w kolorze patynowanej miedzi, których szerokość zwęża się w miarę rosnącej wysokości. Takie rozwiązanie sprawia, że biurowiec wyróżnia się na tle istniejącej zabudowy.

Avia Office Building, projekt Ovotz Design Lab

To nowy biurowiec klasy A zlokalizowany w Krakowskim Parku Technologicznym w jednej z szybciej rozwijających się dzielnic Krakowa – Czyżyny. 10 lutego br. odbyło się oficjalne otwarcie budynku.

Ten siedmiokondygnacyjny budynek ma prawie 14 tys. mkw. powierzchni najmu brutto, a także parking podziemny mogący pomieścić 173 samochody. Elewacja budynku w swojej estetyce nawiązuje do szachownicy Polskich Sił Powietrznych i stanowi niejako ukłon w stronę historii okolic Krakowskiego Parku Technologicznego, gdzie w okresie międzywojennym mieściło się lotnisko.

Cricoteka, projekt IQ2 Konsorcjum (Wizja - Stanisław Deńko, nsMoonStudio - Piotr Nawara, Agnieszka Szultk)

W październiku 2005 r. pojawiła się propozycja stworzenia nowej siedziby Cricoteki w dawnej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie. Rok później w międzynarodowym konkursie architektonicznym wyłoniono koncepcję autorstwa IQ2 Konsorcjum (Wizja Sp. z o.o. - Stanisław Deńko, nsMoonStudio Sp. z o.o. - Piotr Nawara, Agnieszka Szultk, Kraków).

Projekt tworzy potrzebny w tej części miasta wyraźny akcent przestrzenny, formę w sposób zdecydowany budującą nową panoramę Podgórza. Respektuje kontekst miejsca traktując obiekt jako kantorowski „rekwizyt” odpowiadający duchowi i skali tej postindustrialnej dzielnicy Krakowa.

Centrum Energetyki AGH, projekt w Biurze Rozwoju Krakowa; główni projektantaci: Ewa Kozioł-Taracha i Sebastian Chwedeczko

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zyskała unikalne Centrum Energetyki. Budynek zlokalizowany jest na Kampusie AGH od strony ul. Czarnowiejskiej w Krakowie. W nowoczesnym kompleksie, na powierzchni 15 tys. m kw. powstało 38 specjalistycznych zespołów laboratoryjnych. Obiekt ma siedem kondygnacji.

Projekt powstał w 2011 r. Centrum Energetyki AGH zostało zaprojektowane w Biurze Rozwoju Krakowa, a jego głównymi projektantami byli Ewa Kozioł-Taracha i Sebastian Chwedeczko. Inwestycję wykonało konsorcjum firm: Mostostal Warszawa oraz Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe NTB. Realizacja obiektu rozpoczęła się w 2013 r.

Dworzec Kraków Główny, projekt Agencja Architektoniczna Centrum

Kraków Główny to obiekt na miarę XXI wieku – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP. – Była to jedna z naszych największych i najbardziej złożonych inwestycji. Udało się stworzyć przestrzeń, która służy nie tylko podróżnym, ale też stała się miejscem spotkań i wizytówką Miasta. – dodaje.

Dworzec Kraków Główny zlokalizowany jest w całości pod ziemią. Stanowi część Krakowskiego Zintegrowanego Centrum Transportu. Połączony jest siecią korytarzy, tuneli, wind i schodów ruchomych, co pozwala na szybkie, wielokierunkowe przemieszczanie się po terenie obiektu. Oprócz funkcji związanych z obsługą podróżnych, znajduje się tu szereg punktów komercyjnych. Dzięki temu na dworcu można na przykład zrobić zakupy, napić się kawy, zjeść obiad. Popularnym miejscem spotkań stał się charakterystyczny globus.

ICE Kraków, projekt Ingarden & Ewý Architekci i Arata Isozaki & Associates

Po kilkunastu latach starań, siedmiu latach prac projektowych i trwającej trzy i pół roku budowie, Kraków doczekał się prestiżowego Centrum Kongresowego na światowym poziomie. Ponad 36 tys. mkw. przestrzeni konferencyjnej, sala audytoryjna gotowa przyjąć 2 tys. osób, przestronne i wielofunkcyjne foyer przystosowane między innymi do organizacji wystaw, stoisk sponsorskich i ekspozycyjnych takie jest Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Projekt Centrum Kongresowego ICE Kraków wyłoniony został w drodze międzynarodowego konkursu. Autorami projektu architektonicznego są Ingarden & Ewý Architekci (Główny Architekt) oraz Arata Isozaki & Associates (Konsultant Projektu). Za akustykę obiektu odpowiada Raf Orlowski z ARUP Acoustics Cambridge, technologię sceny opracował ARUP Venue Consulting, natomiast projekt konstrukcji wykonał Project Service z Krakowa. Wielkie otwarcie ICE Kraków miało miejsce w październiku 2014 r.

Kapelanka 42, projekt Medusa Group

Nowoczesny, zaprojektowany z dbałością o środowisko kompleks dwóch budynków Kapelanka 42 w Krakowie przy ul. Kapelanka i Kobierzyńskiej został zaprojektowany przez pracownię Medusa Group. Generalnym wykonawcą była firma Skanska.

20 listopada 2014 r. odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia inwestycji biurowej Kapelanka 42. Budynki oferują ponad 30 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A.

Eleganckie w swojej prostocie budynki Kapelanka 42 zostały zaprojektowane z prawdziwie skandynawskim podejściem do architektury. Zewnętrzna estetyka współgra z funkcjonalną powierzchnią. Dzięki możliwości elastycznego zaaranżowania, przestrzeń biurowa pozwala na długoletni rozwój firm w ramach jednej lokalizacji.

Małopolski Ogród Sztuki, projekt Ingarden & Ewý Architekci

MOS wprowadził ład do starych podwórek i zruderowanych budynków przy ul. Rajskiej i Szujskiego w Krakowie. Punktem wyjścia w jego projekcie była wielofunkcyjna sala, którą wpisano w obrys starej XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni, użytkowanej w końcowych latach istnienia jako zaplecze magazynowe i warsztatowe Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Forma budynku jest kontekstualną grą pomiędzy „mimezis a abstrakcją”, mieszczącą się jednocześnie blisko nurtu architektonicznego szeroko definiowanego przez Kennetha Framptona jako Regionalizm Krytyczny. Cała budowla wraz z wyposażeniem scenotechnicznym pochłonęła ok. 47 mln zł (projekt współfinansowany ze środków UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013).

MK Cracovia, projekt Estudio Lamela 

Konkurs na projekt nowego stadionu Cracovii w lipcu 2007 r. wygrało konsorcjum Estudio Lamela – Sener. Celem inwestycji była przebudowa istniejącej areny na zamknięty obiekt z zadaszonymi trybunami, spełniający wymogi stadionów kategorii III UEFA i stadionu treningowego EURO 2012 oraz umożliwiający rozgrywanie meczów najwyższej klasy organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej. Otwarcie miało miejsce w 2010 r.

Tauron Arena Kraków, projekt Perbo-Projekt i Modern Construction Systems 

Tauron Arena Kraków zainaugurowała działalność 30 maja zeszłego roku. O tego czasu odbyło się tam ponad 30 imprez, które przyciągnęły ponad 620 tys. widzów. Budowa obiektu trwała trzy lata. Inwestycja kosztująca ponad 360 mln zł została w całości sfinansowana z budżetu Krakowa. Miasto wzięło na ten cel kredyt bankowy, który będzie spłacany przez kilkanaście lat.

Powierzchnia całkowita kompleksu Kraków Arena wynosi blisko 97 tys. metrów kwadratowych, z czego hala główna zajmuje ponad 61 tys. m. kw. Może ona pomieścić ok. 14,9 tys. widzów na miejscach siedzących na trybunach i do 9 tys. osób przebywających na arenie na miejscach stojących.