REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tradycje wystawiennicze we Wrocławiu - wystawa w Muzeum Architektury

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2015 12:21
Tradycje wystawiennicze we Wrocławiu - wystawa w Muzeum Architektury
fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

Projekty architektoniczne i fotografie miejsc, w których były prezentowane we Wrocławiu w XIX i XX w. wielkie wystawy, można od wtorku oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury.

REKLAMA

Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż, na ekspozycji można zobaczyć m.in. dokumentacje przestrzeni wystawienniczych Hali Stulecia i Pawilonu Czterech Kopuł. Tam w 1913 r. została zorganizowana Wystawa Stulecia upamiętniającą 100. rocznicę bitwy pod Lipskiem, w której porażkę poniosły wojska napoleońskie.

Na ekspozycji prezentowane są również zdjęcia i projekty budynków słynnego wrocławskiego osiedla modernistycznego WUWA, które powstało w 1929 r. Powstało ono na obrzeżach Parku Szczytnickiego i terenów wystawowych przy wrocławskiej Hali Stulecia w ramach wystawy "Mieszkanie i Miejsce Pracy" (Wohnung und Werkraum Ausstellung"). Osiedle było odpowiedzią wrocławskich architektów na ówczesne problemy urbanistyki i architektury mieszkaniowej. WUWA jest wzorcowym przykładem modernistycznych budynków mieszkalnych o rożnych gabarytach, standardzie i przeznaczeniu. Na świecie powstało jedynie osiem takich wzorcowych osiedli, a wrocławskie do dziś przetrwało w niemal niezmienionych założeniach urbanistycznych.

Zwiedzający będą mieli również okazję zobaczyć dokumentację przestrzeni wystawienniczych, które zostały zaaranżowane w Hali Stulecia przy organizacji Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 r.

Oprócz projektów architektonicznych i fotografii na ekspozycji prezentowana jest kolekcja ponad 200 pocztówek wydrukowanych przy okazji Wystawy Stulecia, WUWY oraz Wystawy Ziem Odzyskanych.

Okres wzmożonej organizacji światowych i regionalnych wystaw przypada na XIX w. i pierwszą połowę XX w. Od 1818 r., wzorem innych dużych miast europejskich, we Wrocławiu organizowano pokazy rzemiosła i przemysłu, które z biegiem czasu zmieniały swój charakter. Pierwsze z nich odbywały się w salach budynku Starej Giełdy przy pl. Solnym. Później tereny wystawiennicze urządzano na pl. Wolności oraz placach Staszica i Strzeleckim.

Wielkogabarytowych terenów wystawowych Wrocław doczekał się dopiero w 1913 r. Wtedy to zrealizowano według projektu Maksa Berga monumentalny budynek Hali Stulecia. W tym samym czasie powstał zaprojektowany przez Hansa Poelziga Pawilon Czterech Kopuł.

Ekspozycję we wrocławskim Muzeum Architektury można oglądać do 22 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY