REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Trójmiasto z milionami na szlaki turystyczne

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2017 09:33
Trójmiasto z milionami na szlaki turystyczne
Gdańsk, fot. unsplash

Ponad 78 km szlaków turystycznych zostanie zmodernizowanych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie na terenach Gdańska, Gdyni i Sopotu. Prace o wartości prawie 13 mln zł mają rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć do 2020 roku.

REKLAMA

Jest to projekt partnerski gmin miast: Gdańska (lidera projektu), Sopotu i Gdyni. Całkowita wartość projektu wynosi 12,7 mln zł. Ponad połowę kosztów ma pokryć dotacja z UE. Umowa w sprawie dofinansowania projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Pomorskiego na lata 2014-2020 ma być podpisana na początku stycznia.

Dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych urzędu miasta w Gdańsku, Marcin Dawidowski w rozmowie z PAP wyjaśnił, że nie jest planowana budowa szlaku od podstaw. - Ten szlak funkcjonuje, ale wymaga modernizacji, na części odcinków - niewielkiej, ale na części odcinków - kompleksowej odnowy - tłumaczy. - Brakuje też oznakowania szlaków, np. ze wskazaniem tras, ich długości - dodał. - To ma być szlak turystyczny, na którym chcemy dopuścić ruch zarówno pieszy, jak i rowerowy - wyjaśnił. - Będziemy starali się pogodzić tutaj różne formy aktywności - dodał.

Celem inwestycji jest modernizacja istniejących nawierzchni ciągów rekreacyjnych oraz wykonanie ich oznakowania. Planowane jest utwardzenie nawierzchni (szutrowej lub bitumicznej), remont istniejących nawierzchni bitumicznych. Ma też powstać mała turystyczna infrastruktura w postaci miejsc do odpoczynku, mają być ustawione tablice informacyjne i pojemniki na śmieci.

Dawidowski powiedział, że z jednej strony szlak ma być zmodernizowany, ulepszony, wzbogacony o infrastrukturę, a z drugiej strony chodzi też o skanalizowanie ruchu turystycznego w Parku. - Chodzi też o ochronę przyrody, o korzystanie z jej walorów, ale w sposób uporządkowany - wyjaśnił.

Przez Trójmiejski Park Krajobrazowy w sąsiedztwie Gdańska, Gdyni i Sopotu ma przebiegać szlak o łącznej długości 78 km, z tego niespełna 40 km w Gdańsku, 9 km w Sopocie i niespełna 30 km w Gdyni. Zakłada się, że pierwsze prace ruszą już w przyszłym roku. Do 2020 szlak ma być gotowy w całości.

Każde z miast ma swój odcinek do przygotowania. - Wszystko jest skonsultowane z Lasami Państwowymi, bo większość szlaków przebiega przez Trójmiejski Park Krajobrazowy - dodał. Szlak składa się z funkcjonującej osi głównej, "średnio" zorganizowanej bądź miejscami w ogóle niezorganizowanej i odcinków schodzących do Gdańska, Sopotu i Gdyni. - Na szlak można wkroczyć w dowolnym mieście i wrócić w tym samym mieście lub w którymś sąsiednim - wyjaśnił. Wcześniej planowano wydłużenie szlaku przez Redę aż do Wejherowa. - Z różnych względów, w tym też i finansowych, partnerzy nie zdecydowali się na udział w realizacji tego projektu - dodał Dawidowski.

Przez teren Parku przebiega sześć znakowanych szlaków turystyki pieszej, m.in. trójmiejski (żółty), którym można przejść z Gdańska do Gdyni.

Trójmiejski Park Krajobrazowy (TPK) utworzony został w 1979 roku na powierzchni 20104 ha. Składa się z dwóch rozległych kompleksów leśnych na obszarze wysoczyzny morenowej Pojezierza Kaszubskiego i jej strefy krawędziowej. Kompleks północny obejmuje część terenów Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa, zaś dwukrotnie mniejszy kompleks południowy - fragmenty terenów Gdyni, Sopotu i Gdańska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY