REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Trudne relacje

  • Autor: propertydesign.pl
  • 18 lut 2016 11:03
Trudne relacje
Sesja "Projekt to nie wszystko – jak znaleźć wspólny język w każdym etapie realizacji inwestycji. Model współpracy na linii inwestor, architekt, wykonawca"
Trudne relacje
Trudne relacje
Trudne relacje
Trudne relacje
Trudne relacje
Trudne relacje
Trudne relacje
Trudne relacje
Trudne relacje

W umowie „wymagania zamawiającego” powinny się znaleźć oczekiwania inwestora wobec architekta i wykonawcy – uznali uczestnicy sesji „Projekt to nie wszystko – jak znaleźć wspólny język w każdym etapie realizacji inwestycji", która odbyła się podczas 4 Design Days.

REKLAMA

Według Oskara Grąbczewskiego, architekta, właściciela OVO Architekci, najważniejsza jest szczera rozmowa inwestora z architektem. Inwestor powinien otwarcie poinformować projektanta o tym, jaki chce wybudować obiekt.

Architekta też obowiązuje prawdomówność. Musi dokładnie odpowiedzieć na zamówienie, sprawdzić, czy projekt inwestora jest w ogóle możliwy do realizacji.

– Czasem działa presja czasu, czyli harmonogram budowy, innym razem okazuje się, że działka jest zbyt mała. Przy takich problemach sukcesu można oczekiwać jedynie przy absolutnej szczerości obu stron – tłumaczył Oskar Grąbczewski podczas sesji „Projekt to nie wszystko – jak znaleźć wspólny język w każdym etapie realizacji inwestycji. Model współpracy na linii inwestor, architekt, wykonawca”, która odbyła się podczas 4 Design Days w Katowicach.

Rola architekta jest podwójna. Po pierwsze to ktoś, kto spełnia życzenia inwestora, bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że bez inwestorów nie ma architektury, oni są czynnikiem sprawczym, oni wymyślają ideę powstania budynku i przychodzą z nią do architekta. Ale na architekcie ciąży też obowiązek dbania o przestrzeń wspólną i mamy prawo oczekiwać od niego, że on tej przestrzeni nie zeszpeci.

Ważnym elementem szczerości inwestora i architekta jest budżet inwestycji.

– Element kontroli kosztów pojawia się na bardzo wczesnym etapie i bardzo rzadko z biura projektowego wychodzi źle przygotowany kosztorys. Niestety powszechnym zjawiskiem jest zaniżanie kosztów budowy na etapie przetargu, po to, by zdobyć kontrakt. Rzeczywistość kosztorysowa mija się z ofertową – przyznaje Oskar Grąbczewski.

Podkreśla, że rola architekta to nie tylko słuchanie zaleceń inwestora. Architekt jest w pewnym sensie zawodem zaufania publicznego, ponieważ odpowiada za przestrzeń publiczną.

– To, co zaprojektuje, zostaje na wiele lat i użytkownicy mają prawo oczekiwać, że nie zeszpeci przestrzeni, tylko stworzy wartość dodaną – twierdzi Oskar Grąbczewski.

Dlatego tak ważne jest szczere ustalenie szczegółów inwestycji na bardzo wczesnym etapie.

 Umowa na szczerość

 Z tą diagnozą zgadza się Sławomir Pęczek z Awbud-u. – Szczera rozmowa powinna być sformalizowana. Product managerowie zazwyczaj mają gotowe wzory umów, które można nazwać „wymagania zamawiającego”. Powinny się w niej znaleźć oczekiwania inwestora od architekta i wykonawcy – tłumaczy Sławomir Pęczek.

Podkreśla, że bardzo ważnym jej elementem powinien być budżet na każdym etapie budowy.

– Wykonanie projektu tak, aby zmieścić się w budżecie inwestora jest bardzo trudne, bo często jest on wyśrubowany – przyznaje Sławomir Pęczek.Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY