REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Trwa modernizacja muzeum Marii Konopnickiej

  • Autor: PAP
  • 02 paź 2017 10:33
fot. shutterstock

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach jest odwiedzane przez turystów i mieszkańców, mimo trwającego tam remontu. Obiekt ostatnią modernizację przeszedł w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stąd potrzeba zmiany oblicza tej placówki.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP kierownik muzeum Magdalena Wołowska-Rusińska, latem wystawę w pałacyku odwiedziło ponad tysiąc osób. Zwykle rocznie do muzeum przychodziło ponad 10 tys. osób.

"Pomimo tego, że muzeum jest zamknięte, odwiedzali nas w sezonie turyści nieświadomi, że trwa remont i to się opłaciło, bo mamy w ofercie wystawę w pałacyku, choć jest ona obecnie skromniejsza. Jako muzeum nie dajemy o sobie zapomnieć, obroniliśmy się pomimo remontu" - powiedziała PAP Wołowska-Rusińska.

Dodała, że oprócz czasowej wystawy w pałacyku są także prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z suwalskich szkół. "Zajęcia są prowadzone, ale w okrojonej formule" - informuje kierownik muzeum.

Remont muzeum zakończy się jesienią 2018 r.

Muzeum im. Konopnickiej, to ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Suwałk, ale także dla turystów. "Maria Konopnicka tutaj się urodziła, to nasza tożsamość, a latem to nasza wizytówka. Ludzie przychodzą, żeby zobaczyć miejsce, gdzie się urodziła. Każdy wie, kto to Maria Konopnicka" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. Muzeum im. Marii Konopnickiej jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Brzozowski dodał, że muzeum przeszło remont w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stąd potrzeba zmiany oblicza tej placówki. Generalny remont obejmuje roboty rozbiórkowe od fundamentów po dach. Remontowane są ściany konstrukcyjne, wymieniany jest dach, stolarka okienna i drzwiowa.

Plan modernizacji obiektu przewiduje m.in. zakup sprzętu wystawienniczego, magazynowego, technicznego, multimedialnego, nowoczesnych technologii i aplikacji informacyjno-komunikacyjnych. Budynek zostanie wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje wewnętrzne i zewnętrzne, kupione zostanie także wyposażenie ułatwiające dostęp do obiektu osobom niepełnosprawnym. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także teren wokół muzeum: drogi dojazdowe, parkingi, chodniki i zieleń.

Inwestycja ma kosztować ponad 3,2 mln zł, z czego 1,8 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Muzeum otwarto 23 sierpnia 1973 r. Jest tam stała wystawa pt. "Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu". Ekspozycja urządzona była dotąd na parterze w obu skrzydłach budynku, w którym 23 maja 1842 r. urodziła się i spędziła pierwszych siedem lat Maria Stanisława z Wasiłowskich Konopnicka. Po remoncie wystawa zostanie przeprojektowana, ma być nowocześniejsza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY