REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Trzy ratusze odzyskają blask za pieniądze z UE

  • Autor: PAP
  • 19 maj 2017 14:06
fot. pixabay.com

W ostatnich miesiącach 2018 r. zakończy się renowacja i adaptacja na cele kulturalne pomieszczeń ratuszy w Gnieźnie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Środki na przeprowadzenie modernizacji pochodzą w dużej mierze z funduszy UE.

REKLAMA

Umowy na realizację projektów z prezydentami trzech wielkopolskich miast podpisał w czwartek w Poznaniu marszałek województwa Marek Woźniak. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).

Marek Woźniak podkreślił, że realizowane inwestycje służyć mają zwiększeniu atrakcyjności ratuszy miejskich i udostępnieniu ich wybranych przestrzeni na cele kulturalne.

Przebudowa tzw. starego ratusza w Gnieźnie kosztować ma 9,89 mln zł. Projekt otrzymał ponad 6 mln zł dofinansowania.

"Budynek stanie się bardziej dostępny dla naszych mieszkańców i dla turystów. W starym ratuszu będą pracownie, sale wystawiennicze, będą sale koncertowe. Będzie też wspaniale wyposażona, historyczna sala rady miasta i historyczny gabinet prezydenta miasta" - powiedział w czwartek prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Jak dodał, obiekt ma być gotowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Dofinansowanie zostało przyznane w trybie pozakonkursowym w ramach Poddziałania 4.4.1 "Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu".

Samorządy miast Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego otrzymają wsparcie na przedsięwzięcia związane z zachowaniem, ochroną, promowaniem i rozwojem dziedzictwa naturalnego i kulturowego, które wpisują się w ramy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej.

Kaliski projekt obejmuje adaptację części pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu.

"Do Kalisza przybywa rocznie 300-500 tys. turystów pielgrzymkowych. Chcielibyśmy ich zachęcić do tego, aby obejrzeli ekspozycję w ratuszu, skorzystali również z możliwości zapoznania się z ofertą całej aglomeracji kalisko-ostrowskiej" - powiedział w czwartek prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Zakres prac obejmie cały budynek - od piwnicy po ostatnie piętro. Odnowione wnętrza ratusza mają stać się "atrakcyjnym miejscem prezentacji oferty kulturalnej, opartej na nowoczesnych technologiach multimedialnych, poświęconej dziedzictwu historyczno-kulturowemu miasta i regionu".

Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przedsiewzięcie zakończy się w październiku 2018 roku. Przedsięwzięcie o wartości 5,88 mln zł otrzyma dotację 3,42 mln zł.

Wartość projektu ralizowanego w Ostrowie Wielkopolskim to przeszło 5,7 mln zł Miasto otrzyma blisko 4,9 mln zł dofinansowania.

W ramach przedsięwzięcia, parter miejskiego ratusza zostanie zaadaptowany na stałe wystawy: ekspozycję imitującą fragment ulicy miejskiej z początku XX w., oraz wystawę urządzoną w stylu dawnej kawiarni. Dodatkowo, w jednej z kamienic w śródmieściu powstanie multibiblioteka ze strefami muzyki, techniki, literatury czy filmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY