REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Turystyka kwitnie w Świętokrzyskiem

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2018 10:44
Turystyka kwitnie w Świętokrzyskiem
fot. pixabay

Budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach i reaktywacja kolejki wąskotorowej na odcinku Umianowice-Hajdaszek – zostaną sfinansowane przy współudziale środków unijnych (12 mln zł). Całkowity koszt obu inwestycji, które mają zostać zrealizowane do przełomu 2019/2020 roku, wyniesie około 18 mln zł.

REKLAMA

Zarząd województwa świętokrzyskiego zadecydował o finansowaniu dwóch inwestycji realizowanych przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach - Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach oraz "Stację Hajdaszek - Kolejowy Skansen". Oba projekty otrzymają unijne dofinansowanie.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej powstanie w miejscowości Umianowice w gminie Kije w powiecie pińczowskim. Główną atrakcją będzie "Nidarium". "Wielkogabarytowe akwarium o pojemności blisko 30 tys. litrów, pokazujące życie w środowisku Nidy. Ośrodek mieści się niedaleko od starorzeczy Nidy, najcieplejszej nizinnej rzeki w Polsce. W akwarium będziemy mogli zobaczyć przedstawicieli gatunków flory i fauny występujących w Nidzie" - powiedział PAP dyr. ZŚiNPK w Kielcach Tomasz Hałatkiewicz.

Projekt zakłada także przebudowę wieży ciśnień, na dachu której zostanie zainstalowana platforma widokowa do obserwacji ornitologicznych. W ośrodku znajdzie się także miejsce na małe gospodarstwo z konikiem polskim, czerwoną krową polską, kozami, owcami i różnymi gatunkami kur.

W obiekcie przewidziano także 75 miejsc noclegowych dla dzieci i młodzieży oraz kilkanaście miejsc dla naukowców i studentów. "Przez cały rok będziemy organizować dla uczniów +zielone szkoły+. Ośrodek będzie także miejscem otwartym dla naukowców, studentów, podróżników i miłośników przyrody. Od lat bowiem współpracujemy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, Polską Akademią Nauk w Krakowie i Instytutem Ochrony Przyrody" - podkreślił Hałatkiewicz.

Koszt budowy ośrodka w Umianowicach wyniesie około 14,5 mln zł, z czego 10 mln zł wyniesie dofinasowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Drugi z projektów "Stacja Hajdaszek - Kolejowy Skansen" zakłada reaktywowanie kursów kolejki wąskotorowej na odcinku Umianowice - Hajdaszek oraz organizację wycieczek edukacyjnych. Jak zaznaczył w rozmowie z PAP prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk, inwestycja ta będzie ściśle powiązana z ośrodkiem w Umianowicach.

"Rozszerzy też działalność Ciuchci Ekspres Ponidzie, która w tej chwili kursuje od Jędrzejowa poprzez Umianowice do Pińczowa, a stacji Hajdaszek nie ma na tej trasie już od ponad 20 lat. Liczymy, że dzięki dodatkowemu odcinkowi trasy, który zostanie oddany do użytku, znacznie zwiększy się liczba turystów podróżujących kolejką wąskotorową" - zaznaczył Kowalczyk.

Zabytkowy dworzec w Hajdaszku z 1924 roku zostanie wyremontowany. Znajdą się w nim m.in. sala dworcowa z kasami, w której zaprojektowana zostanie makieta Ponidzia z fragmentami kolejki wąskotorowej, dworcami kolejowymi oraz poruszającymi się modelami lokomotyw i wagonów. W budynku odtworzone zostaną również historyczne pomieszczenia.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY