REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Twierdza Modlin odżyje - konkurs architektoniczny w 2015?

  • Autor: tvnwarszawa.tvn24.pl
  • 24 paź 2014 12:33
Twierdza Modlin odżyje - konkurs architektoniczny w 2015?
Twierdza Modlin, fot. twierdzamodlin.pl
Twierdza Modlin odżyje - konkurs architektoniczny w 2015?
Twierdza Modlin odżyje - konkurs architektoniczny w 2015?

58-hektarowa działka Twierdzy Modlin wraz z najdłuższym w Europie, XIX-wiecznym budynkiem koszar, należy od roku do firmy Konkret z Poznania. Konserwator zabytków dopuścił adaptacje koszar obronnych na cele mieszkaniowe, hotelowe, usługowe, kulturalne i turystyczne. Właściciel wykonuje już pierwsze, pilne naprawy w obiekcie - poinformował portal tvnwarszawa.tvn24.pl

REKLAMA

Zabytkowa Twierdza Modlin od lat wystawiana była na sprzedaż. Początkowa cena wynosiła 200 mln zł. Rok temu zabytek został kupiony przez poznańską firmę Konkret za sumę 18 mln zł.

Dziś w Twierdzy Modlin trwają prace modernizacyjne i naprawcze. Nowy właściciel wyłożył na pierwsze remonty blisko 8 milionów złotych. Za te pieniądze wykonano najpilniejsze naprawy dachów, niektórych skarp i umocnień. Uporządkowano część zieleni, wyremontowano kanalizację sanitarną, udrożniono deszczową. Udało się też wyremontować pomieszczenia dawnego aresztu, w których przez pewien czas planowano utworzyć hotel - informuje portal  tvnwarszawa.tvn24.pl

Wiadomo już, że konserwator zabytków dopuścił adaptację koszar do funkcji mieszkalnej, ale zastrzegł, że nie może być jedyną. Poza nią dopuścił funkcje hotelową, usługową, kulturalną i turystyczną. Zalecenia umożliwiają też budowę podziemnych parkingów i niezbędnych dojazdów, a także małej architektury. Ponadto teren cytadeli powinien pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.

Co dalej stanie się z Twierdzą Modlin - jakie plany ma deweloper? Firma ma już na koncie zrealizowanie kompleksu City Park z funkcjami hotelowo-mieszkalnymi na terenie dawnych koszar ułanów na poznańskim Grunwaldzie. Być może Twierdza Modlin po latach również odżyje na nowo. 

Do końca 2014 r. ma być gotowy masterplan inwestycji. Później, niewykluczone, że zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny. Póki co, by realizacja smart city w Modlinie była możliwa, zmienić musi się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który na razie dopuszcza na terenie twierdzy tylko funkcje sportową i turystyczną.

Więcej na tvnwarszawa.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY