REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tworzenie centrów biznesowych we Wrocławiu. Jakie trendy dominują?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 lip 2017 11:56
Tworzenie centrów biznesowych we Wrocławiu. Jakie trendy dominują?
Kompleks budynków biurowych Pin Park fot. mat. prasowe
Tworzenie centrów biznesowych we Wrocławiu. Jakie trendy dominują?
Tworzenie centrów biznesowych we Wrocławiu. Jakie trendy dominują?
Tworzenie centrów biznesowych we Wrocławiu. Jakie trendy dominują?
Tworzenie centrów biznesowych we Wrocławiu. Jakie trendy dominują?

Wrocław to trzecie miasto w Polsce, zaraz po Warszawie i Krakowie, o największym zasobie powierzchni biurowej (dane za I kwartał 2017, Knight Frank). Stolica Dolnego Śląska cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem najemców biznesowych – krajowych i zagranicznych – którzy chętnie otwierają tutaj swoje oddziały. Rosnący popyt na lokale skutkuje tworzeniem skupisk nieruchomości przeznaczonych dla pracowników sektora usług.

REKLAMA

We Wrocławiu można wyróżnić cztery obszary koncentracji biznesu. W kolejności od największego są to: zachód, lokalizacje okołocentralne, centrum miasta i oś południowa. W 2016 roku odnotowano rekordową aktywność deweloperów na rynku nieruchomości biznesowych – 141 500 mkw. nowych powierzchni w 15 projektach architektonicznych. Dla porównania, w latach 2011–2015 średnia nowa podaż wynosiła prawie trzykrotnie mniej – 54 600 mkw. W najbliższych latach najintensywniejszy przyrost powierzchni biurowych będzie miał miejsce w lokalizacji okołocentralnej i zachodniej.

Przyczyn dynamicznego rozwoju Wrocławia w obszarze usług można upatrywać w dostępie do wykwalifikowanej kadry z językami obcymi, efektywnej współpracy z samorządami oraz dogodnej lokalizacji i sieci połączeń – lotniczych, kolejowych i autostradowych. Region postrzegany jest jako perspektywiczny, otwarty i o stabilnej gospodarce. Szczególny wzrost będzie dotyczyć usług dla biznesu (Business Process Outsourcing, BPO) i centrów usług wspólnych (Shared Services Center, SSC).

Przykłady centrów biznesowych

Widać coraz większą tendencję do skupiania obiektów biznesowych na jednym obszarze w obrębie miasta. Przykładem takiej realizacji na ogromną skalę jest kompleks budynków biurowych Pin Park, zaprojektowany przez AP Szczepaniak, a realizowany przez Probuild. Znajduje się on w zachodniej części miasta i jest obecnie w pierwszej fazie realizacji. Centrum biznesowe będzie składać się z trzech niezależnych budynków o łącznej powierzchni najmu aż 51 000 mkw. i ponad tysiąca miejsc parkingowych. Pierwszy budynek, Pin 1, którego ukończenie planowane jest na 2018 rok, będzie mieć powierzchnię ok.16 500 mkw.

Trendy architektoniczne

W projektach biurowych stosuje się najnowocześniejsze rozwiązania funkcjonalne, które mają na celu stworzenie przestrzeni oferujących znacznie więcej niż biurka do pracy. – Oprócz przestrzeni typowo biurowych, w Pin Parku zaplanowano miejsce na punkty gastronomiczne oraz usługi typu: centrum fitness, pralnia, drogeria, market, salon fryzjerski a także miejsca do odpoczynku. Budynek realizuje założenia zrównoważonego rozwoju w budownictwie – jest energooszczędny, zapewnia doskonały dostęp światła naturalnego i pozwala lepiej gospodarować zasobami. Warto zwrócić uwagę na wewnętrzny dziedziniec, zlokalizowany na drugiej kondygnacji, służący nieformalnym spotkaniom i relaksowi, do którego prowadzą również schody zewnętrzne, zarówno zwykłe jak i ruchome, z placu wejściowego zaprojektowanego w części frontowej obiektu – opowiada o rozwiązaniach zastosowanych w Pin Parku Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak.

W nowoczesnych centrach biznesowych można zauważyć coraz więcej przestrzeni wspólnych i możliwość dostosowania podziału powierzchni do aktualnych potrzeb najemcy. Zwraca się także uwagę na bezpieczeństwo pracowników, montując m.in. czujniki stężenia szkodliwych gazów i całodobowy monitoring.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY