Tychy oświetli SowaUM Tychy - 26-06-2014 13:13


Projekt modernizacji oświetlenia ulicznego w Tychach będzie realizowany w ramach programu „System Zielonych Inwestycji” Sowa - Energooszczędne oświetlenie uliczne. Koszt modernizacji to prawie 10 milionów złotych.

Umowę o dofinansowanie w formie pożyczki i dotacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza systemem zielonych inwestycji już podpisano, w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg.

Realizację zadania podzielono na dwa etapy – w pierwszym wymienionych zostanie 271 opraw świetlnych na słupach trolejbusowych: m.in. na ulicy Edukacji, Towarowej, Al. Jana Pawła II i Al. Bielskiej. W drugim etapie, którego realizację zaplanowano na 2015 r. wymienionych zostanie 850 słupów na 35 tyskich ulicach m.in. na Al. Bielska, Al. Jana Pawła II, Elfów, Cyganerii, Katowickiej, Paprocańskiej i 879 opraw świetlnych.

- Obecnie korzystamy z oświetlenia sodowego, w czasie modernizacji zostanie zamontowane bardziej ekologiczne - oświetlenie ledowe z systemem redukcji mocy. Poprawi to w znacznym stopniu efektywność energetyczną i ok. 62 % zmniejszy roczne zużycie energii na oświetlenie uliczne – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.