REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

U zbiegu historii i współczesności. Warszawski biurowiec do rozbiórki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 lip 2017 14:05
U zbiegu historii i współczesności. Warszawski biurowiec do rozbiórki
fot. mat. prasowe

Do rozbiórki przeznaczony jest budynek Aurum w Warszawie. Dotychczas funkcjonował w nim Gabinet Numizmatyczny Mennicy Polskiej. Na jego miejsce powstanie nowy obiekt rozciągający się na wysokość piętnastu pięter, który stanie się częścią panoramy stolicy w przeciągu niespełna dwóch lat.

REKLAMA

To firma Mostostal Warszawa buduje dla Mennicy Polskiej - nowoczesny obiekt Mennica Residence II. Ten budynek wybuduje w kwadracie ulic Żelaznej, Grzybowskiej, Waliców i Pereca. Będzie nawiązywał stylem do miejskich rezydencji rodem z Manhattanu. Inspiracją dla architektów do stworzenia projektu były smukłe wysokościowce górujące nad Nowym Jorkiem.

Nowy budynek będzie mieć niemal 45 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej. Kubatura budynku wyniesie ok. 140 tys. metrów sześciennych. W obiekcie można wydzielić trzy części w podziale na garaż podziemny, część usługową i rezydencjalną. Powierzchnie usługowe zajmą dwie pierwsze kondygnacje, na których przewidziano 21 lokali usługowych oraz 5 lokali biurowych, resztę będą stanowić apartamenty.

Z historią w tle

Obecnie na terenie przeznaczonym pod zabudowę znajduje się przeznaczony do rozbiórki budynek Aurum. Dotychczas funkcjonował w nim Gabinet Numizmatyczny Mennicy Polskiej. Elewację biurowca od strony ulicy Waliców stanowi historyczna ściana murowana, która zostanie wkomponowana w projektowane budynki. Utworzony przez Niemców podczas II wojny światowej mur wyznaczał granicę miedzy aryjską częścią miasta a terenem warszawskiego getta. Do dzisiaj zachowały się tylko nieliczne fragmenty murów getta w Warszawie:  w podwórku miedzy ulica Złota 62 a Sienna 55 i ul. Waliców 11.  Zabytkowy mur, świadek historii - na czas realizacji będzie również odpowiednio zabezpieczony.  W obrębie budowy znajduje się także historyczny budynek browaru Hermana Junga, który wraz z murem, został wpisany do rejestru zabytków jako relikt historycznej zabudowy przemysłowej.

– Cieszę się, że nawiązaliśmy współpracę z Mennicą Polską przy tak interesującym projekcie. Po pierwsze, ze względu na prestiżową lokalizację w centrum Warszawy.  Pod drugie z uwagi na skalę inwestycji i zachowanie zabytkowej architektury, w tym fragmenty muru od ulicy Waliców, które stanowiły zachodnią granicę małego Getta oraz rewitalizację starego browaru Junga, który niegdyś funkcjonował w tym miejscu – powiedział Artur Soczewica, dyrektor Oddziału Centralnego.

Mennica Polska istnieje od 1766 r. Od wielu lat jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce, jak i w Europie; realizuje produkcję pieczęci urzędowych i herbowych, które pokrywają zapotrzebowanie krajowe, a także jest jedynym producentem złota inwestycyjnego w Polsce. Poza podstawową działalnością spółka rozwija swój potencjał inwestycyjny na rynku nieruchomości, występując w roli dewelopera. Mennica Polska pozostaje właścicielem atrakcyjnych działek w ścisłym centrum stolicy.    

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY