REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ulice handlowe - deptaki w środku miast

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 maj 2014 13:55
Ulice handlowe - deptaki w środku miast
Warszawa, Plac Trzech Krzyży, fot. CBRE
Ulice handlowe - deptaki w środku miast
Ulice handlowe - deptaki w środku miast
Ulice handlowe - deptaki w środku miast
Ulice handlowe - deptaki w środku miast

Proces tworzenia i skutecznego zarządzania dynamicznie zmieniającymi się obszarami miast, w celu utworzenia lub wzmocnienia pozycji ulic handlowych, jest długi i skomplikowany. Szczególnie w Warszawie istnieje szereg przeszkód i problemów, które mają znaczący wpływ na dalszy rozwój - czytamy w raporcie "Warsaw and Kraków High Street Report" przygotowanym przez CBRE. Problemy te wpływają również na zmiany wizualne ulic handlowych.

REKLAMA

Brak spójnej strategii zarządzania i rozwoju każdej z ulic, niejednolita struktura własności, wysokie koszty gruntów i budynków, niewłaściwa organizacja ruchu drogowego i miejsc parkingowych - to główne problemy warszawskich ulic handlowych. Wpływają one również na zmiany wizualne ulic, planowanie remontów kamienic i innych budynków, w których mieszczą się butiki, różnego rodzaju sklepy i usługi.

- Wprawdzie w ciągu ostatnich kilku lat pojawiały się oznaki postępującej poprawy na polskim rynku powierzchni handlowych, to jednak większość miała miejsce w Warszawie lub w kluczowych centrach i obiektach handlowych - mówi Beata Kokeli, Senior Director Działu Powierzchni Handlowych w CBRE.

- W ostatnich latach, na warszawskich ulicach handlowych pojawiły się marki takie jak Salvatore Ferragamo, COS, Hebe, Green Caffe Nero, Tiger czy Louis Vuitton. Każdego roku CBRE odnotowuje około 30 nowych marek wchodzących na polski rynek, spośród których większość decyduje się na debiut w Warszawie. W zależności od strategii danej marki, niektóre lokują swoje sklepy w centrach handlowych, a inne wybierają jedynie lokalizacje przy ulicach handlowych - dodaje Beata Kokeli.

Nowe marki wpływają na zmiany aranżacyjne

Nowe, zagraniczne marki, pojawiające się na ulicach handlwych w polsce wpływają też na design i częściową aranżację miejsc, w których planują swoje salony. O tym jak wyglądają aranżacje wnętrz salonów z odzieżą pisaliśmy na przykładzie salonów ZARA - Sztab architektów i designerów odpowiedzialnych za salony Grupy Inditex.

CBRE zbadało najbardziej popularne ulice handlowe Warszawy w tym Chmielną, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Mokotowską, Plac Zbawiciela i Plac Konstytucji, Marszałkowską i Aleje Jerozolimskie. W Krakowie badanie objęło ulicę Floriańską, Rynek Główny, Szewską i Grodzką. 

CBRE wykazało, że sektor ulic handlowych w Warszawie czerpie wyraźne korzyści z deficytu powierzchni w centrach handlowych. Deweloperzy, szukający nowych lokalizacji pod swoje projekty, już dostrzegli potencjał rozwoju rynku ulic handlowych. Także wielu najemców na otwarcie swoich pierwszych sklepów w kraju wybiera właśnie lokalizacje na ulicach handlowych.

- Zachowania zakupowe związane ze spędzaniem wolnego czasu podlegają zmianom. Obecnie, wiele ulic przy których zlokalizowane są kawiarnie, restauracje, nowe puby i kluby przyciąga nie tylko turystów, ale także coraz więcej mieszkańców. Polscy klienci poszukują nowych doświadczeń ‘zakupowych’ i nowych, wyjątkowych marek, które nie są obecne w centrach handlowych – powiedziała Katarzyna Urbaszek, Retail Property Negotiator w CBRE, jedna z autorek raportu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY