REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach kończy modernizację rektoratu i ogłasza wizję kampusu

  • Autor: PAP
  • 06 kwi 2018 12:00
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach kończy modernizację rektoratu i ogłasza wizję kampusu
fot. shutterstock

Do jesieni zakończy się modernizacja zabytkowego gmachu rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - dawnego ratusza gminy Bogucice-Zawodzie. Po 7 latach remontu obiekt odzyskał blask i został przystosowany do nowych funkcji. Uczelnia ogłosiła wizję rozwoju kampusu.

REKLAMA

Szczegóły dotyczące kończącego się remontu gmachu, zaliczanego do najpiękniejszych w Katowicach, władze uczelni przedstawiły podczas piątkowej konferencji prasowej. Uroczyste otwarcie budynku po kompleksowym remoncie zaplanowano na 18 września. Obiekt pozostanie siedzibą władz uniwersytetu, ale zyska też nowe funkcje, stając się centrum relacji z otoczeniem biznesowym i społeczno-politycznym, czyli miejscem współpracy nauki, biznesu i samorządu. Ponad 100-letni gmach ma też służyć kulturze.

"Budynek ma służyć społeczności akademickiej - tu powrócą z ulicy Adamskiego biura rektorskie, kanclerskie oraz jednostki mające bezpośredni dostęp do studentów, pracowników i absolwentów. Tu także oddamy na potrzeby kontaktów z otoczeniem sale: senacką i konferencyjne oraz patio i dwa pomieszczenia warsztatowe" - zapowiedział rektor katowickiej uczelni prof. Robert Tomanek. Wrześniowemu otwarciu gmachu po remoncie będzie towarzyszyć seminarium naukowe.

Rektor podkreślił wagę nowych funkcji, jakie zyska zmodernizowany rektorat. "Współczesny uniwersytet czerpie siłę z relacji z otoczeniem - społecznym, biznesowym, administracyjnym. To tzw. trzecia misja, której znaczenie podkreślał już twórca naszego uniwersytetu i jego pierwszy rektor Józef Lisak, kiedy w 1937 roku mówił, że ta uczelnia ma uczyć +ekonomii praktycznej+" - przypomniał prof. Tomanek.

Dzięki modernizacji dawny ratusz gminy miejskiej Bogucice-Zawodzie, wybudowany w latach 1911-1913, został wyposażony w nowoczesne rozwiązania i urządzenia techniczne, a jednocześnie wizualnie powrócił do pierwotnego stanu. M.in. dokonano rekonstrukcji charakterystycznej wieży zegarowej, zgodnie z pierwotnym projektem berlińskiego architekta Arnolda Hartmanna, czyli na planie regularnego ośmioboku. Wieża o 2-metrowej średnicy została zniszczona w 1945 r. na skutek potężnej eksplozji w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza. Teraz, po ponownym dodaniu wieżyczki, budynek "urósł" o 8,5 metra.

Wewnętrzny dziedziniec (patio) obiektu został zadaszony, zamontowano też windy, dostosowując tym samym budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymieniono wszystkie instalacje i zamontowano nowe ogrzewanie. Po przebudowie kubatura trzypiętrowego budynku to ponad 15,3 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa - prawie 2,5 tys. m kw.

Budowę danego ratusza ponad 100 lat temu sfinansowali właściciele bogucickich zakładów przemysłowych, katowicka Spółka Akcyjna dla Górnictwa i Hutnictwa, a także podatnicy robotniczych Bogucic i Zawodzia - dziś dzielnic Katowic. W efekcie powstał jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków ratuszowych w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Obiekt ujmuje ciekawą architekturą i dużą ilością zdobień. Na występach kolumn ściany frontowej umieszczono alegoryczne figury, a ponad nimi relief przedstawiający chłopa, górnika i hutnika.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY