REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Uścisk dłoni w sprawie Hali Kultury w Łomży

  • Autor: PAP
  • 11 kwi 2018 16:39
Uścisk dłoni w sprawie Hali Kultury w Łomży

Ponad 12,8 mln zł będzie kosztowała modernizacja obecnej hali targowej na Starym Rynku w Łomży (Podlaskie), która ma stać się Halą Kultury. Władze miasta i wykonawca podpisali w środę w Łomży umowę w tej sprawie.

REKLAMA

Inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia 2019 r. - poinformował na konferencji prasowej prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Będzie ją realizować wybrana w przetargu firma MK-BUD z Białegostoku. Bryła hali ma pozostać, zmieni się jej wnętrze.

Prezydent przypomniał, że zabytkowa hala targowa była budowana w latach 1927-29. Mówił, że przez lata w mieście toczyła się dyskusja o jej przyszłości, były różne koncepcje, pomysły - jak to określił - "często bardzo abstrakcyjne", ale nie było decyzji co z nią zrobić. Dodał, że zależało mu na tym, aby inwestycja zyskała zewnętrzne dofinansowanie i aby przyczyniła się do "ożywienia" łomżyńskiego Starego Rynku, aby zaczął "tętnić życiem".

Hala Kultury jest dofinansowana kwotą 10 mln zł z UE z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Miasto Łomża podpisało już wcześniej umowę ws. tej dotacji z przyznającym dofinansowanie Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chrzanowski przypomniał, że halę oglądał wcześniej podczas wizyty w Łomży wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Jemu ten pomysł właśnie tworzenia kultury w mieście subregionalnym, takim jak Łomża, bardzo się spodobał. Dlatego między innymi mamy ogromną szansę na to, by rozwijać kulturę w Łomży i poprzez to wpływać też na inne dziedziny życia w naszym mieście" - mówił podczas podpisywania umowy prezydent Łomży.

Chrzanowski podkreślał, że w Hali Kultury znajdą swoje miejsce różne działania artystyczne, rozwój talentów, pasji wszyscy mieszkańcy, najmłodsi, ale też seniorzy. Mówił, że liczy też na to, że powstanie miejsca na działania kulturalne wpłynie także na ożywienie jej otoczenia, np. rozwój usług gastronomicznych. Mówił też, że są plany zagospodarowania płyty Starego Rynku. "Na pewno w tej części Łomży będzie się dużo działo" - mówił Chrzanowski i wyrażał nadzieję, że miejsce stanie się wizytówką starego miasta w Łomży.

Przedstawiciel wykonawcy MK-BUD z Białegostoku Adam Kowalewski deklarował wykonywanie prac w terminie, "bezpiecznie, sprawnie", jeśli nie będzie "archeologicznych niespodzianek".

Firma była wybrana w drugim przetargu, mimo, że jej oferta - jako najtańsza - przewyższała budżet jaki miały zaplanowane władze miasta na tę inwestycję o 2,8 mln zł. Władze miasta zapowiadały wygospodarowanie brakującej kwoty z budżetu miasta. Pierwszy przetarg był unieważniony, bo oferty firm jeszcze bardziej przekraczały kwotę zaplanowaną na halę Kultury przez władze Łomży.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY