REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 wrz 2016 14:31
Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?
The Smile fot. Dav Stewart
Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?
Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?
Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?
Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?
Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?
Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?
Uśmiech, a może współczesna Arka Noego?

Do 12 października na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts można podziwiać niezwykły projekt, która z pewnością wywoła uśmiech na wielu twarzach. Wszystko to za sprawą spektakularnej konstrukcji wykonanej z klejonego warstwowo drewna tulipanowca amerykańskiego, przypominającej uśmiech – „The Smile”. Wnętrze instalacji jest w dodatku udostępnione dla publiczności. Autorką tego niezwykłego projektu jest Alison Brooks, a za jego wykonanie odpowiada firma konstrukcyjna Arup we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).

REKLAMA

Ta przykuwająca uwagę, lekko wygięta, pusta w środku forma na 3,5 m wysokości, 4,5 metra szerokości i 34 m długości. Kształtem przypomina wygięty na obu końcach tunel. Koncepcja Alison Brooks, eksponująca strukturalny i przestrzenny potencjał klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego to pierwszy na świecie projekt, w którym wykorzystano duże panele z drewna liściastego stworzone tą metodą (CLT).

- Sama forma »The Smile« sugeruje, że obiekt będzie się poruszał – jest zaproszeniem do spaceru po zakrzywionej podłodze. Pojedyncze drzwi i rampa zachęcają do wejścia do środka. Konstrukcja  celowo sprawia wyobrażenie Arki Noego. Po przekroczeniu progu, światło wpadające do wnętrza z obu końców tunelu zachęca do wejścia na jeden z punktów widokowych – opisuje swój projekt Alison Brooks. W ścianach pawilonu znajdują się owalne otwory, wpuszczające do wnętrza światło dzienne. Dzięki temu wnętrze »The Smile« pokrywają intrygujące świetlne wzory. Po zmierzchu z każdego z otwartych krańców »The Smile« padają wiązki światła, wydłużające obiekt wizualnie. To element żartu, przymrużenia oka, przywodzący na myśl połączenie struktury krajobrazu i budowli, a jednocześnie możliwość schronienia pod podpartymi centralnie ramionami – dodaje Alison Brooks.

Drewno klejone warstwowo to zazwyczaj drewno iglaste, np. świerk. We współpracy z firmą Arup AHEC rozpoczął proces eksperymentowania z takimi panelami, które tworzy się z szybko rosnącego tulipanowca amerykańskiego. Badania wykazały, że tulipanowiec charakteryzuje się wyższą wytrzymałością niż świerk, a przy tym wygrywa z nim pod względem walorów estetycznych. Posiada on naturalny połysk, a jego włókna mają zwartą i gładką strukturę. Ponadto istnieje możliwość wyboru tulipanowca całkowicie gładkiego i pozbawionego sęków, co z estetycznego punktu widzenia daje efekt znacznie czystszy, niż w wypadku drewna iglastego. To niezmiernie interesujące drewno o wspaniałym zróżnicowaniu włókien i barw.

- »The Smile« nie jest instalacją, jest czymś znacznie bardziej istotnym. To w rzeczywistości ostatni etap dziesięcioletniego projektu kwestionującego wyłączne wykorzystanie drewna liściastego w celach strukturalnych. Jednak zamiast prowadzić eksperymenty w warunkach laboratoryjnych, prowadzimy je w przestrzeni publicznej – mówi David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY