REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ustawa krajobrazowa nie spełnia oczekiwań gmin

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 07 kwi 2015 12:13
Ustawa krajobrazowa nie spełnia oczekiwań gmin
fot. Fotolia

Prezydenci Poznania i Warszawy zwołują 7 kwietnia konferencje prasowe, na których będą mówić dlaczego samorządy są niezadowolone ze kształtu przyjętej 20 marca przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, czyli tzw. ustawy krajobrazowej.

REKLAMA

Przyjęta niedawno przez Sejm tzw. ustawa krajobrazowa nie spełnia oczekiwań gmin, które liczyły, że dostaną narzędzie do przeciwstawienia się zalewowi reklamy zewnętrznej. Samorządy walczą o wprowadzenie poprawek.

Jak twierdzą samorządowcy, w porównaniu z pierwotną wersją projektu uchwalony dokument bardzo się zmienił.

Samorządy, które oczekiwały, że dostaną przede wszystkim broń do walki z reklamą zewnętrzną twierdzą, że ustawa nie daje im takich możliwości.

W opinii przedstawicieli miast jej przyjęcie w obecnej wersji oznaczać będzie, że w praktyce gminy dostaną wysoce ograniczone narzędzia regulacji reklamy zewnętrznej, a sposoby egzekucji tych regulacji będą znikome – zwłaszcza w przypadku reklam wielkoformatowych, ocenianych najbardziej krytycznie przez społeczeństwo.

W staraniach o zmiany w ustawie gminy współdziałają z organizacjami pozarządowymi i ekologicznymi, które również są w rozczarowane efektem prac Sejmu.

- Jako inicjatorzy kampanii społecznej "Wysoka Izbo! Posprzątaj reklamy!" musimy wyrazić rozczarowanie rezultatami prac. Wprowadzone zmiany budzą w nas zaniepokojenie z powodu drastycznego ograniczenia możliwości stosowania i egzekwowania prawnych regulacji funkcjonowania reklamy zewnętrznej – napisano w liście otwartym podpisanym m.in. przez stowarzyszenia "Ulepsz Poznań" i "Miasto Moje A w Nim", które współpracują z władzami Poznania i stolicy w staraniach o poprawki w ustawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY