REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ustawa o rewitalizacji na etapie konsultacji społecznych

  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 29 maj 2015 10:09

Na etapie konsultacji społecznych jest projekt ustawy o rewitalizacji. Strona samorządowa cały czas zgłasza do niego uwagi.

REKLAMA

Ustawa o rewitalizacji ma stworzyć ramy prawne dla kompleksowej rewitalizacji w Polsce. Problem jest palący, ponieważ jak szacują przedstawiciele korporacji samorządowych, rewitalizacji wymaga jedna piąta obszarów polskich miast.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podkreśla, że stanowiska strony rządowej i samorządowej bardzo się zbliżyły. Cały czas są jednak uwagi.

Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich zaznacza, że uwagi samorządów dotyczą m.in. kwestii zapisów związanych z bardzo restrykcyjnym podejściem do włączania do obszarów rewitalizacji terenów innych niż poddanych kryteriom społecznym.

Chodzi także o zapis dotyczący niezwłocznego wpisania do wieloletniej prognozy finansowej wszystkich zadań własnych.

- Na etapie uchwalania programu rewitalizacji możemy jeszcze nie wiedzieć, kto i w jakim trybie będzie realizował dane zadanie – wyjaśnił Andrzej Porawski.

Strona samorządowa podkreśla ponadto, że nie do przyjęcia jest propozycja, by w gminie uchwalano jeden program rewitalizacji dla całej gminy, obejmujący do 30 proc. jej powierzchni.

Podstawowym celem projektowanej ustawy jest stworzenie skutecznych narzędzi, które pozwolą na to, że działania rewitalizacyjne będą skuteczne, kompleksowe i powszechne. Ma to wyprowadzić obszary zdegradowane ze stanu kryzysowego.

Efektem wejścia w życie proponowanych rozwiązań będzie funkcjonowanie kompleksowych ram prawnych dla prowadzenia procesów rewitalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY