REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Uwaga! Renowacja potrzebna od zaraz

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 wrz 2016 09:53
Uwaga! Renowacja potrzebna od zaraz
Kompleks biurowy Dominikański i Pałac Oppersdorfów we Wrocławiu, fot. Skanska Property Poland

W Polsce znajduje się ponad 70 tys. zabytkowych nieruchomości. 2/3 z nich wymaga renowacji, a około 7 proc. wymaga natychmiastowych działań. Jak wynika z analiz naukowych odnowienie zabytków to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo i symbole historii ale także realny zysk dla miasta lub regionu. Najpierw jednak trzeba sporo zainwestować. Każdy z projektów renowacyjnych wymaga bowiem indywidualnego podejścia.

REKLAMA

Polska posiada aż 14 dóbr wpisanych na światową listę UNESCO, co daje nam 9. miejsce w Europie i 15. na świecie. Prawie każdy większy region naszego kraju posiada swój program opieki nad zabytkami, w których z kilkuletnim wyprzedzeniem planowane są działania rewitalizacyjne: jednocześnie na płaszczyźnie „makro”, mówiące o potrzebach konkretnego regionu, jak i na poziomie „mikro” – wytycznych konserwatorskich zogniskowanych na konkretnych budynkach. Plany te często finansowane są z budżetu miasta lub dofinansowania UE. Przykładem jest choćby Łódź, w której znaczna część łódzkich mieszkalnych obiektów zabytkowych miasta, stanowiących ponad 70 proc. wszystkich obiektów regionu, wymaga działań konserwatorskich. Łódź realizuje program „Miasto kamienic”, który od 2011 roku inicjuje prace rewitalizacyjne w wybranych kamienicach na terenie Śródmieścia. Tylko w dwa lata od startu projektu miasto przeznaczyło na ten cel aż 56 mln zł. Łodzi dotyczy również  największy w  Polsce, a może też w Europie, projekt rewitalizacji obszarowej -  modernizacji centrum miasta, w ramach którego miliard złotych będzie pochodziło z funduszy Unii Europejskiej. Cały projekt (łącznie 200 kamienic komunalnych) może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Podobne projekty rewitalizacyjne, choć już nie na tak dużą skalę posiada praktycznie każde miasto w Polsce. To dobre wiadomości tym bardziej, że z badań naukowych wynika, iż dbanie o zabytki przynosi szereg korzyści społeczności lokalnej. Piękne, bezpieczne i funkcjonalne obiekty przyciągają turystów oraz liczne usługi, stają się istotnym zasobem kulturalnym, kształtują kapitał społeczny, a także z racji wymagających warunków przystosowania do użytku i utrzymania - źródłem innowacji. Zanim jednak tak się stanie trzeba sporo zainwestować. Szacuje się, że renowacja starego budynku do nowych standardów i funkcji – np. biurowych czy mieszkaniowych to koszt od 20 do 50 proc. większy niż nowej nieruchomości. Jednym za powodów jest konieczność indywidualnego podejścia do każdego z budynków. Nie można tu zastosować rozwiązań typu „kopiuj-wklej”. Czasem prawdziwym wyzwaniem jest dostosowanie budynku do współczesnych potrzeb i wymogów.

Wartość dodana BHP

Sztuka konserwacji zabytków opiera się na zasadzie minimalnej ingerencji, czyli jak najmniej inwazyjnego działania przy jednoczesnym maksymalnym zabezpieczeniu dzieła. Regulacje prawne związane z pracami konserwatorskimi oraz priorytety zleceniodawcy często oddalają projekt od wspomnianej zasady. Jak znaleźć złoty środek?

- Temat renowacji zabytków jest bardzo wdzięczną i rozległą płaszczyzną, o której można by dużo mówić. Każdy projekt jest indywidualny i to do niego dobiera się system pracy oraz wykorzystywane technologie, a nie odwrotnie -  komentuje Marcin Bargłowski, kierownik budowy w Skanska,Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY