REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

V.Offices z kolejną nominacją

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 lut 2018 13:09
V.Offices z kolejną nominacją
fot. mat. pras.
V.Offices z kolejną nominacją
V.Offices z kolejną nominacją
V.Offices z kolejną nominacją
V.Offices z kolejną nominacją

Powstający w Krakowie biurowiec V.Offices, projektu pracowni architektonicznej Iliard, otrzymał dwie nominacje do miana najbardziej ekologicznego budynku zaprojektowanego w 2017 roku na świecie. Nagrody przyznaje BRE Global (Building Research Establishment) – organizacja, która opracowała system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie. Werdykt poznamy w marcu.

REKLAMA

Międzynarodowe, doroczne nagrody BREEAM honorują inwestycje zaprojektowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie. Wśród nominowanych w tegorocznej edycji konkursu (który dzieli się łącznie na 17 kategorii) znalazł się krakowski biurowiec V.Offices, zaprojektowany przez pracownię Iliard Architecture & Project Management dla AFI Europe Polska. Jako jeden z sześciu na całym świecie powalczy on o nagrodę w kategorii „Projekt Komercyjny (Design)”. Znalazł się również wśród 6 kandydatów pretendujących do Nagrody Regionalnej – miana najlepszego budynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Nie jest to przypadek. Powstający właśnie nieopodal głównego dworca kolejowego w Krakowie obiekt już na etapie projektowym otrzymał ocenę BREEAM na poziomie „Outstanding” (dokładnie 90,57%). To najwyższy wynik w historii certyfikacji w Polsce, ale też całej Europie Środkowo-Wschodniej. V.Offices ma zatem duże szanse, aby swoje nominacje przekuć w wygraną. Czy tak się stanie, przekonamy się 6 marca 2018 roku podczas specjalnej gali, która odbędzie się w Londynie.

Globalne ocieplenie, problem smogu, który dotyka coraz więcej miast na całym świecie, niedobory wody, czy w końcu chęć ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. To powody, dla których dbałość o ekologię wkracza na coraz szersze pola. Również do architektury. Budynki użyteczności publicznej, biurowe czy mieszkalne projektuje się dzisiaj z użyciem technologii i rozwiązań, których celem jest oszczędzanie zarówno portfela właściciela, jak i przyrody. Nisko- lub wręcz zeroemisyjność biurowców czy domów jest obecnie coraz silniejszym trendem. Oceną jak największej wydajności proekologicznej budynków zajmuje się międzynarodowy asesor BRE Global. Przyznanie przez organizację wysokiej noty – jeszcze na etapie projektu i później, po oddaniu budynku do użytku – jest powodem do chluby dla każdego świadomego inwestora. 

Jak komentuje Andrzej Gacek, architekt prowadzący nominowany projekt z ramienia pracowni Iliard: – Największym wyzwaniem podczas naszej pracy nad V.Offices było połączenie wymagań inwestora z wymaganiami BREEAM, bo już od samego początku chcieliśmy uzyskać możliwie jak najwyższy wynik certyfikacyjny. Dużo punktów udało się zdobyć poprzez doskonałą optymalizację instalacji grzewczej, klimatyzacji i wentylacji. Ważne było też pogodzenie uwarunkowań wynikających z lokalizacji inwestycji, która – trzeba przyznać – jest świetna, ale jednocześnie pociąga za sobą konieczność podejmowania odważnych decyzji. Na to wszystko nakładały się m.in. wymogi wynikające choćby z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tym bardziej cieszymy się, że projekt uzyskał tak wysoki wynik podczas certyfikacji, a teraz jeszcze otrzymał dwie nominacje do nagród BREEAM.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY