REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W 2017 r. rozpocznie się remont pałacu w Lewkowie

  • Autor: PAP
  • 01 lut 2016 09:47
fot. Fotolia

Jedna z najbardziej okazałych budowli klasycystycznych w Wielkopolsce - Pałac w Lewkowie - przejdzie na początku przyszłego roku gruntowny remont.

REKLAMA

Pałac w Lewkowie powstał w czasie trwania obrad Sejmu Czteroletniego, w latach 1788-1791. Jego fundatorem był kaliski łowczy związany z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim - Wojciech Lipski, który w 1776 roku mianowany został generałem adiutantem polskiego króla.

Widniejący na elewacji pałacu kartusz z datą 1791 r. jest nie tylko pamiątką zakończenia budowy, ale i rokiem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak podkreśliła kierownik Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie Agnieszka Gibasiewicz, "w rodzinie pamięć o Konstytucji 3 Maja musiała być bardzo silna. Wnuk generała Wojciecha - Wojciech Lipski, poseł na Sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego na cześć Hugona Kołłątaja, głównego autora Konstytucji 3 Maja, nazwał jedną ze wsi należących wówczas do majątku Lewkowskiego - Kołłątajewem".

Związek z majową Konstytucją obrazuje także historia o biało-czerwonych kasztanach, które zakwitły wówczas w Wielkopolsce. Poseł Wojciech Lipski nakazał zaszczepić jedno z drzew rosnące przy pałacu na podkładzie kasztana czerwonego i w maju, w rocznicę Konstytucji, kasztan zakwitnął dwukolorowo. "Gdy do Lewkowa przyjechał landrat Niemiec i dziwił się, że kasztan tak kwitnie, poseł Wojciech Lipski powiedział mu: U nas to normalne, nawet drzewa kwitną narodowo, biało-czerwono" - zaznaczyła Gibasiewicz.

Projekt remontu pałacu był najbardziej kosztownym ze wszystkich projektów starających się o dofinansowanie ze środków unijnych w Wielkopolsce. Jego koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł, z czego Wielkopolski Urząd Marszałkowski w ramach środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dofinansuje go kwotą 14,45 mln zł.

Jak podkreśliła dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Sylwia Kucharska, rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w pierwszej połowie 2017 roku. "Wpisanie remontu pałacu w Lewkowie na listę projektów kluczowych jest dopiero pierwszym krokiem" - wskazała.

"Konieczne jest złożenie pełnego wniosku o dofinansowanie, co wiąże się z opracowaniem dokumentacji technicznej. Na tym etapie będzie przygotowywany projekt funkcjonalny, z którego wynikać będzie funkcja poszczególnych budynków: pałacu, oficyn i wozowni" - powiedziała.

Dodała, że projekt uwzględniać będzie zarówno działalność kulturalną, jak również komercyjną, związaną z regionalną turystyką.

Jak podają źródła historyczne, pałac powstał prawdopodobnie na podstawie projektu nadwornego architekta Stanisława Augusta - Jana Christiana Kamsetzera. W późniejszym czasie przebudowano go w stylu klasycystycznym i stanowił wówczas najbardziej okazałą budowlę tego stylu w regionie.

"Pałac należał też do pierwszej serii rezydencji klasycystycznych w Wielkopolsce i był wierną kopią pałacu w Siernikach koło Wągrowca, który był jednocześnie pierwszym pałacem klasycystycznym na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej" - podkreśliła Gibasiewicz.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY