REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W białostockim kampusie wyrośnie nowy gmach - pełen wiedzy i designu

  • Autor: PAP
  • 06 cze 2017 14:31
W białostockim kampusie wyrośnie nowy gmach - pełen wiedzy i designu
fot. Pixabay

Do 2020 roku ma powstać nowy gmach biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku - poinformowały we wtorek władze uczelni. Budynek stanie na kampusie uczelni, władze szacują, że jego koszt nie przekroczy 20 mln zł.

REKLAMA

Dotychczasowy budynek biblioteki, który znajduje się w centrum miasta, wraz z przylegającym do niego budynkiem rektoratu został sprzedany władzom województwa podlaskiego za 25 mln zł. Sprzedaż miała związek z przenoszeniem poszczególnych wydziałów uczelni na nowy kampus, gdzie docelowo ma działać niemal cały uniwersytet.

We wtorek na konferencji prasowej przedstawiono projekt nowej biblioteki, która ma powstać na terenie przy obecnych budynkach kampusu.

Jak powiedział rektor Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) prof. Robert Ciborowski, od momentu sprzedaży budynku biblioteki trwały starania, by na kampusie powstał jej nowy gmach. Dodał, że dzięki pieniądzom ze sprzedaży majątku te prace można rozpocząć. "Będzie to nowoczesna biblioteka dla pracowników i studentów" - mówił.

W ramach przetargu uczelnia wybrała spółkę Demiurg, która stworzyła projekt. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa o powierzchni ponad 3 tys. m2. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m2, który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej.

W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, w którym znajdą się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta.

Jak mówiła architekt ze spółki Demiurg Inga Rolek, zaprojektowanie gmachu biblioteki było "bardzo trudnym zadaniem", bo obok niego stoją już budynki kampusu w określonej, ciekawej formie. Dodała, że nie chciała tego zaburzać, a właśnie nawiązać do tej formy architektonicznej. Mówiła, że wyzwaniem było też zaprojektowanie biblioteki na miarę XXI wieku, która byłaby nowoczesna, mogła pomieścić zbiory tradycyjne i elektroniczne, ale też, żeby mogła się rozwijać.

Dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej Halina Brzezińska-Stec zapewniła, że budynek będzie bardzo funkcjonalny z wydzieloną przestrzenią dla bibliotekarzy i użytkowników. Dodała, że obecnie biblioteka jest hybrydowa, która łączy księgozbiór elektroniczny i tradycyjny (obecnie 600 tys. woluminów).

Po wyborze koncepcji biblioteki do końca roku ma być gotowy kompletny projekt budynku wraz z kosztorysem - zapowiedział kanclerz UwB Tomasz Zalewski. Jak wyjaśnił, pozwoli to na ogłoszenie przetargu na początku 2018 roku. Uczelnia liczy, że biblioteka powstanie do 2020 roku tak, aby - jak dodał Zalewski - 1 października studenci mogli już z niej korzystać.

Zalewski pytany o koszt tej inwestycji, mówił, że "szacuje, że nie będzie drożej niż 20 mln zł".

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

W najbliższych planach uczelni, oprócz biblioteki, jest również budowa obserwatorium astronomicznego. Obie inwestycje powstaną ze środków własnych UwB. W dalszych planach uczelni jest przeniesienie do kampusu także pozostałych wydziałów: humanistycznych oraz ekonomii. Natomiast wydziały prawa oraz pedagogiki (przy której będzie znajdował się też rektorat) mają pozostać w swoich siedzibach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY