W Bogatyni uruchomiono pierwsze stacje ładowania pojazdów elektrycznychPAP - 13-08-2019 15:40


Należąca do Polskiej Grupy Energetycznej spółka PGE Nowa Energia uruchomiła w Bogatyni dwie pierwsze stacje ładowania elektrycznych pojazdów. Ładowarki, z których jednocześnie mogą korzystać cztery samochody, stanęły przy elektrowni Turów.

Jak podkreślają władze spółki, uruchomienie stacji ładowania wpisuje się w działania kompleksu energetycznego w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii.

"Nowe stacje ładownia samochodów elektrycznych są, po odbudowie elektrowni wodnej na rzece Witka, kolejnym działaniem służącym lokalnej społeczności Bogatyni i okolic. Grupa PGE, jako lider transformacji energetycznej, chce mieć swój istotny udział w rozwoju elektromobilności, która wpisuje się także w założenia funkcjonowania Południowo-Zachodniego Klastra Energii" - powiedział cytowany w przesłanym PAP komunikacie prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Robert Ostrowski.

Stacje ładowania pojazdów znajdują się przy bramie głównej Elektrowni Turów. W tym samym czasie mogą z nich korzystać cztery samochody.

"Uruchomiono dwie stacje: stację szybkiego ładowania Garo QC 45, która pozwala na naładowanie akumulatora pojazdu od 0 do 80 procent w czasie krótszym niż 30 minut. Druga zamontowana stacja to model Garo LS-4, wyposażona jest w dwa gniazda Typu 2, zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych. Ładowanie na takiej stacji trwa dłużej, bo urządzenie ładuje samochody prądem zmiennym (AC), a jego moc wynosi 22 kW" - wyjaśnił dyrektor Elektrowni Turów Dariusz Czuk.

Właścicielem i operatorem stacji ładowania jest PGE Nowa Energia. W lipcu i sierpniu tego roku, oprócz ładowarek przy Elektrowni Turów, spółka uruchomiła również stacje ładowania w Lublinie, Jeleniej Górze i w Szczytnej w województwie dolnośląskim. Jak podano, obecnie PGE Nowa Energia dysponuje ponad 50 punktami ładowania, w 14 miastach w Polsce.